Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dostupné vzdělání pro všechny. Na Madagaskaru vznikne první 3D tištěná škola na světě

První 3D tištěná škola na Madagaskaru o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Děti z jižního Madagaskaru dostanou vzdělání díky stavbě první 3D tištěné školy na světě. Projekt spojuje humanitární cíle s udržitelnou architekturou a inovativní technologií.

Na jedné ze stěn bude i vertikální zahrádka pro pěstování rostlin. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Škola o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Napájena bude pomocí solárních panelů umístěných na střeše. Střecha, dveře i okna vytvoří autoři projektu z lokálních materiálů, stěny budou vytištěny z recyklovaného betonu od místních firem. Metoda 3D tisku ušetří až 50 procent stavebního materiálu a výrazně sníží uhlíkovou stopu vznikající při stavbě běžných budov. Další nespornou výhodou je úspora nákladů i času, 3D tiskárny totiž dokážou školu vyrobit v řádu dní.

Budova vznikne z lokálních recyklovaných materiálů a napájená bude solární energií. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Za iniciativou stojí neziskovka Thinking Huts, designová agentura Studio Mortazavi a firma Hyperion Robotics. „Věříme, že vzdělání je klíčem pro řešení globálních problémů, od genderové nerovnosti až po chudobu. Chceme proto vybudovat infrastrukturu, díky které bude v komunitách vzdělání dostupné všem,“ uvedla zakladatelka organizace Thinking Huts Maggie Grout. Madagaskar organizace zvolila jako svou pilotní lokalitu kvůli jeho naléhavé potřebě vzdělávací infrastruktury, politické stabilitě a potenciálu ekonomického růstu. 3D tištěné školy by měly v budoucnosti postupně vyrůst v několika částech ostrova i v dalších světových státech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…