Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dostupné vzdělání pro všechny. Na Madagaskaru vznikne první 3D tištěná škola na světě

První 3D tištěná škola na Madagaskaru o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Děti z jižního Madagaskaru dostanou vzdělání díky stavbě první 3D tištěné školy na světě. Projekt spojuje humanitární cíle s udržitelnou architekturou a inovativní technologií.

Na jedné ze stěn bude i vertikální zahrádka pro pěstování rostlin. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Škola o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Napájena bude pomocí solárních panelů umístěných na střeše. Střecha, dveře i okna vytvoří autoři projektu z lokálních materiálů, stěny budou vytištěny z recyklovaného betonu od místních firem. Metoda 3D tisku ušetří až 50 procent stavebního materiálu a výrazně sníží uhlíkovou stopu vznikající při stavbě běžných budov. Další nespornou výhodou je úspora nákladů i času, 3D tiskárny totiž dokážou školu vyrobit v řádu dní.

Budova vznikne z lokálních recyklovaných materiálů a napájená bude solární energií. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Za iniciativou stojí neziskovka Thinking Huts, designová agentura Studio Mortazavi a firma Hyperion Robotics. „Věříme, že vzdělání je klíčem pro řešení globálních problémů, od genderové nerovnosti až po chudobu. Chceme proto vybudovat infrastrukturu, díky které bude v komunitách vzdělání dostupné všem,“ uvedla zakladatelka organizace Thinking Huts Maggie Grout. Madagaskar organizace zvolila jako svou pilotní lokalitu kvůli jeho naléhavé potřebě vzdělávací infrastruktury, politické stabilitě a potenciálu ekonomického růstu. 3D tištěné školy by měly v budoucnosti postupně vyrůst v několika částech ostrova i v dalších světových státech.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…