Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dostupné vzdělání pro všechny. Na Madagaskaru vznikne první 3D tištěná škola na světě

První 3D tištěná škola na Madagaskaru o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Děti z jižního Madagaskaru dostanou vzdělání díky stavbě první 3D tištěné školy na světě. Projekt spojuje humanitární cíle s udržitelnou architekturou a inovativní technologií.

Na jedné ze stěn bude i vertikální zahrádka pro pěstování rostlin. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Škola o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Napájena bude pomocí solárních panelů umístěných na střeše. Střecha, dveře i okna vytvoří autoři projektu z lokálních materiálů, stěny budou vytištěny z recyklovaného betonu od místních firem. Metoda 3D tisku ušetří až 50 procent stavebního materiálu a výrazně sníží uhlíkovou stopu vznikající při stavbě běžných budov. Další nespornou výhodou je úspora nákladů i času, 3D tiskárny totiž dokážou školu vyrobit v řádu dní.

Budova vznikne z lokálních recyklovaných materiálů a napájená bude solární energií. Zdroj: Mortazavi x Thinking Huts Design

Za iniciativou stojí neziskovka Thinking Huts, designová agentura Studio Mortazavi a firma Hyperion Robotics. „Věříme, že vzdělání je klíčem pro řešení globálních problémů, od genderové nerovnosti až po chudobu. Chceme proto vybudovat infrastrukturu, díky které bude v komunitách vzdělání dostupné všem,“ uvedla zakladatelka organizace Thinking Huts Maggie Grout. Madagaskar organizace zvolila jako svou pilotní lokalitu kvůli jeho naléhavé potřebě vzdělávací infrastruktury, politické stabilitě a potenciálu ekonomického růstu. 3D tištěné školy by měly v budoucnosti postupně vyrůst v několika částech ostrova i v dalších světových státech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…