Děti z jižního Madagaskaru dostanou vzdělání díky stavbě první 3D tištěné školy na světě. Projekt spojuje humanitární cíle s udržitelnou architekturou a inovativní technologií.
Škola o velikosti 230 metrů čtverečních pojme celkem 20 dětí. Napájena bude pomocí solárních panelů umístěných na střeše. Střecha, dveře i okna vytvoří autoři projektu z lokálních materiálů, stěny budou vytištěny z recyklovaného betonu od místních firem. Metoda 3D tisku ušetří až 50 procent stavebního materiálu a výrazně sníží uhlíkovou stopu vznikající při stavbě běžných budov. Další nespornou výhodou je úspora nákladů i času, 3D tiskárny totiž dokážou školu vyrobit v řádu dní.
Za iniciativou stojí neziskovka Thinking Huts, designová agentura Studio Mortazavi a firma Hyperion Robotics. „Věříme, že vzdělání je klíčem pro řešení globálních problémů, od genderové nerovnosti až po chudobu. Chceme proto vybudovat infrastrukturu, díky které bude v komunitách vzdělání dostupné všem,“ uvedla zakladatelka organizace Thinking Huts Maggie Grout. Madagaskar organizace zvolila jako svou pilotní lokalitu kvůli jeho naléhavé potřebě vzdělávací infrastruktury, politické stabilitě a potenciálu ekonomického růstu. 3D tištěné školy by měly v budoucnosti postupně vyrůst v několika částech ostrova i v dalších světových státech.
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…