Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dorazili jste v pořádku? Elektronická kniha túr dohlídne na výpravy horských nadšenců

Ilustrační foto: Pixabay

Papírové knihy, do kterých turisté vyplní plánovanou trasu a cíl na daný den, fungují na horských chatách již spousty let. Česká aplikace Záchranka nyní představila elektronickou knihu túr, kam mohou zájemci zadat údaje o svém putování on-line. V případě, že do cíle nedorazí ve stanovenou dobu, aplikace odešle upozornění horské službě.

V elektronické knize túr si turisté naplánují trasu i konkrétní cíle, které chtějí zdolat, a zadají předpokládanou časovou náročnost. Do aplikace mohou přidat také další členy své výpravy a kontakty na blízké osoby. V nastaveném čase pak aplikace uživatele vyzve, aby potvrdil, zda v pořádku dorazil do cíle. V případě, že na výzvu nezareaguje, dojde k automatickému kontaktování horské služby v dané oblasti.

Pokud budou sami turisté, skialpinisté nebo běžkaři pečliví a záznam udělají, budeme v reálném čase vědět, zda nejsou v nouzi. To nám velice pomůže, mimo jiné i v plánování možných výjezdů našich záchranářů,” vysvětlil náčelník české Horské služby René Mašín.

Službu vyvinuli ve spolupráci s českou Horskou službou autoři aplikace Záchranka, která slouží ke kontaktování záchranářů, lokalizaci zraněných i ke vzdělávání veřejnosti v oblasti první pomoci. Hlavní funkcí Záchranky je nouzové tlačítko, po jehož stisknutí aplikace podle GPS signálu rozpozná, zda se uživatel nachází v horské oblasti a následně kontaktuje zdravotní záchrannou službu a dispečink horské služby. V loňském roce spustili tvůrci aplikace jako první v Evropské unii také možnost videohovoru na linku 155.

Související články

Zaručeně zlepší den

Blíží se konec palmového oleje? Vědci našli zdravější a zelenější alternativu

Jak pomáhá AfaSlovník lidem s afázií, ale i jinými poruchami řeči

Vědci našli způsob, jak znovu použít jednorázové roušky

Vědci konečně znají genetickou příčinu lupusu. Objev umožní vývoj účinné léčby

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…