Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dorazili jste v pořádku? Elektronická kniha túr dohlídne na výpravy horských nadšenců

Ilustrační foto: Pixabay

Papírové knihy, do kterých turisté vyplní plánovanou trasu a cíl na daný den, fungují na horských chatách již spousty let. Česká aplikace Záchranka nyní představila elektronickou knihu túr, kam mohou zájemci zadat údaje o svém putování on-line. V případě, že do cíle nedorazí ve stanovenou dobu, aplikace odešle upozornění horské službě.

V elektronické knize túr si turisté naplánují trasu i konkrétní cíle, které chtějí zdolat, a zadají předpokládanou časovou náročnost. Do aplikace mohou přidat také další členy své výpravy a kontakty na blízké osoby. V nastaveném čase pak aplikace uživatele vyzve, aby potvrdil, zda v pořádku dorazil do cíle. V případě, že na výzvu nezareaguje, dojde k automatickému kontaktování horské služby v dané oblasti.

Pokud budou sami turisté, skialpinisté nebo běžkaři pečliví a záznam udělají, budeme v reálném čase vědět, zda nejsou v nouzi. To nám velice pomůže, mimo jiné i v plánování možných výjezdů našich záchranářů,” vysvětlil náčelník české Horské služby René Mašín.

Službu vyvinuli ve spolupráci s českou Horskou službou autoři aplikace Záchranka, která slouží ke kontaktování záchranářů, lokalizaci zraněných i ke vzdělávání veřejnosti v oblasti první pomoci. Hlavní funkcí Záchranky je nouzové tlačítko, po jehož stisknutí aplikace podle GPS signálu rozpozná, zda se uživatel nachází v horské oblasti a následně kontaktuje zdravotní záchrannou službu a dispečink horské služby. V loňském roce spustili tvůrci aplikace jako první v Evropské unii také možnost videohovoru na linku 155.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…