Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Spotřeba pitné vody v uplynulém roce v České republice výrazně klesla, informoval server Ekolist a Český statistický úřad. Zásadní vliv na ni mohla mít inflace a zdražování. Češi se snažili ušetřit každou korunu, což je dobře i s ohledem na životní prostředí. Zdroje pitné vody totiž nejsou neomezené.

Králem je Zlínský kraj

Ovlivnit cenu vody lze mimo jiné tím, že jí budeme šetřit. Tento fakt reflektuje spotřeba Čechů, kteří podle dostupných dat v roce 2022 spotřebovali denně v průměru 89,4 litru vody, v meziročním porovnání to bylo méně o 3,8 litru. Nejnižší spotřebu vody mají dlouhodobě domácnosti ve Zlínském kraji. Průměrná denní spotřeba pitné vody na osobu byla i loni v domácnostech v kraji ve srovnání s ostatními kraji v České republice nejnižší. Činila 77,2 litru, meziročně o 3,7 litru méně. Nejvyšší spotřebu 111,2 litru vody na osobu a den měly loni domácnosti v Praze, celostátní průměr byl 89,4 litru. 

Lidé z Vysočiny oproti předchozím letům také zaskórovali. Loni se tamním domácnostem podařilo snížit denní odběr pitné vody v průměru o 5,2 litru na 81,1 litru na jednu osobu. Mezi kraji to byla čtvrtá nejnižší spotřeba.

Ilustrační foto: Pexels

Podzemní zdroje pitné vody rádi využívají lidé z Olomoucka

Z podzemních zdrojů loni pocházelo bezmála 92 procent pitné vody vyrobené v Olomouckém kraji, kterému z tohoto pohledu patřilo ve srovnání s ostatními kraji prvenství. Podzemní zdroje pitné vody využívá například společnost Moravská vodárenská pro zásobování stotisícové Olomouce. Podzemní zdroje jsou ve srovnání s povrchovými vodami odolnější vůči deficitu dešťových srážek a Olomouc od konce 80. let ani při dlouhotrvajícím suchu neměla problémy se zásobováním pitnou vodou.

Podíl podzemních zdrojů v celém Česku je zhruba 50 procent, v krajích se výrazně liší. Například v Praze v roce 2022 činil pouze 16,5 procenta, v Moravskoslezském kraji 20 procent, v Plzeňském kraji obnášel zhruba 36 procent a v Jihomoravském 83 procent. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…