Dobrovolníci kreslí mapy pro Lékaře bez hranic

Zdroj fotografie: Pexels

Dobrovolníci z celého světa i České republiky pomáhají humanitární organizaci Lékaři bez hranic. Zakreslují pro ně mapy podle satelitních snímků. Ty používají lékaři při analýzách výskytu epidemií i k plánování očkovacích kampaní. Za poslední čtyři roky se po celém světě zapojilo do zakreslování skoro 60 tisíc dobrovolníků.

Dobrovolníci zakreslili do map přes 800 tisíc kilometrů cest. „Mnoho oblastí, ve kterých působíme, nejsou na komerčních mapách zmapované. Pokud nevíme, kde v oblasti žijí lidé, může se stát, že na ně zapomeneme,“ uvedl na dotaz ČTK koordinátor projektu Missing Maps Jan Böhm. Lékaři například využili data dobrovolníků při průzkumu potřeb 10 tisíc dětí v Jižním Súdanu.

Do dobrovolnického projektu se mohou zájemci přihlásit přímo na stránkách Lékařů bez hranic. Tam naleznou videa s návody o tom, jak zaznamenávat podle satelitních snímků důležité body na mapách. Dobrovolníci se také mohou zúčastnit různých akcí, kde se lidé schází a navzájem se učí mapovat. V Brně se takové akce konají přibližně jednou za dva měsíce přes školní rok.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková