Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z Brna přinesly radost potřebným, stromům, ale i věřícím. Co přesně se v jihomoravské metropoli událo?

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Brno nezůstává v množství dobra, které se ve městě děje, pozadu za Prahou. Přinášíme vám tři nejžhavější novinky, které vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři a rozjasní den. Co přesně se na Moravě odehrálo?

Potřebné zahřeje nové oblečení

Dopravní podnik města Brna věnoval na charitu zimní bundy. Jedná se o dohromady 264 obnošených kusů, které zaměstnanci vrátili výměnou za nové. Oblečení poputuje mezi potřebné v kraji. Padesátka jich okamžitě najde uplatnění v brněnském sociálním šatníku, zbytek zamíří za lidmi bez domova do Vyškova, Znojma a Blanska.

„Od loňského roku oblékají naši zaměstnanci nové uniformy. Dosavadní, které ještě mohou posloužit, naši lidé vrací. Bylo proto logické hledat pro ně uplatnění. V únoru jsme sociálnímu nadačnímu fondu darovali 168 bund, dnes předáváme dalších 264. Jsme rádi, že budou mít využití a lidem v nouzi pomohou,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Pracovnice oděvního skladu brněnského dopravního podniku musely 80 softshellových a 184 zimních bund před odvozem zbavit nášivek s logy dopravce, aby nemohlo dojít k jejich zneužití.

Foto: DPMB

Podpoř strom. Jak? Adopcí

Brno rozjelo poměrně unikátní akci. V rámci projektu Podpoř svůj strom si mohou zájemci adoptovat dřeviny. Iniciativa je určena každému, komu není veřejná zeleň ve městě lhostejná, chce podpořit její údržbu a podílet se tak na zkvalitňování životního prostoru v Brně.

Částky, kterými je možné podpořit vybraný strom, startují na stokoruně. Přímo na stránkách Brno iD v sekci Podpoř svůj strom nebo proklikem z webu priprav.brno.cz lze vstoupit do mapy, kde si zájemce vybere strom, který se mu líbí nebo je třeba v blízkosti jeho bydliště. Na výběr jsou stromy mladé, vysazené v letošním roce, ale i ty památné. U každého stromu, který byl do projektu zařazen, je jeho fotografie a popisek. Zájemci si navíc mohou zvolit z 9 motivů voucherů, do nichž vepíšou vlastní text přání, pozdravu či věnování a následně si vygenerovaný voucher vytisknou.

Myslím, že to může být milý dárek na nadcházející Vánoce, kterým nejenže uděláte radost obdarovaným, ale zároveň svými penězi podpoříte kvalitu a rozvoj stromů v našem městě. Při minimální podpoře se uživatelé stanou takzvanými přispěvateli na péči o strom. Od částky 500 korun se pak stanou adoptivním rodičem zvoleného stromu a v případě souhlasu bude jejich jméno uvedeno po dobu jednoho roku na mapě,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Foto: Brněnská drbna

Tři brněnské základní kameny byly posvěceny papežem Františkem

Papež František v polovině listopadu v rámci soukromé audience posvětil tři základní kameny, které se stanou součástí staveb Brna spjatými s osobou Gregora Johanna Mendela. Jeden z nich je určený i pro rekonstrukci Mendlova náměstí. S papežem se v Římě setkali zástupci města, Řádu svatého Augustina a Mendel organizace.

„Velmi si vážím toho, že jsme mohli být přítomni soukromé audienci u papeže Františka. Nebylo by to možné bez vzájemné úcty, respektu a spolupráce, které nás s augustiniánským řádem pojí. Přestože augustiniáni museli snášet mnohá historická příkoří, žijí s námi po staletí. Přinášeli našemu městu, jehož reprezentantem je i Gregor Johann Mendel, kulturní a vědecký rozkvět. Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které byly dnes posvěceny,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Posvěcené kameny papežem mají pro představitele řádu, jehož byl Gregor Johann Mendel opatem, zvláštní význam. Pochází totiž ze základů kláštera, který v roce 1323 založila dvojnásobná královna a manželka českých panovníků Václava II. a Rudolfa Habsburského Eliška Rejčka.

S kameny jsou plány následovné. Jeden z nich se stane součástí opraveného Mendlova náměstí, druhý zamíří do připravovaného monumentu Gregora Johanna Mendela, třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku, který vznikne na půdorysech toho původního. V zahradách augustiniánského opatství nyní archeologové zkoumají základy původního skleníku. V něm Gregor Johann Mendel podle všeho prováděl své pokusy s křížením hrachu, na jejichž výsledcích definoval základy dědičnosti.

Foto: Pixabay

Zdroj: Brno, České noviny, Brněnská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…