Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá zpráva pro lenochy. Hudba má na duševní zdraví stejný vliv jako cvičení nebo zhubnutí

Ilustrační foto: Pexels

„Hudba má jedinečnou moc vyjádřit vnitřní stavy a pocity. Dokáže přímo probodnout srdce, nepotřebuje žádné zprostředkování,“ napsal neurolog Oliver Sacks. Nová analýza empiricky potvrzuje něco, co milovníci hudby už dávno ví. Zpěv, poslech nebo hraní hudby zlepšuje zdraví a kvalitu života.

Revize 26 studií napříč státy ukázala, že hudba může citelně zlepšit duševní zdraví. Sedm z výzkumů se týkalo muzikoterapie, deset se zabývalo poslechem hudby, osm zpěvem a jeden na vliv gospelové hudby. Podle závěru této metastudie je potvrzeno, že hudba je spojena s významným zlepšením blahobytu (wellbeing) na základě standardizovaných údajů kvality života.

Na duševní zdraví má zpěv, poslech hudby nebo hra na nástroje téměř srovnatelný efekt jako cvičení nebo zhubnutí. „Mnoho z nás z vlastní zkušenosti ví, jak významný vliv může mít hudba v situacích, jako je operace, špatné zdraví nebo zlé duševní stavy,“ říká Kim Cunio, docent muzikologie na Australské národní univerzitě. „Tato studie propojuje naše osobní zkušenosti s rostoucím množstvím údajů z recenzovaného výzkumu, které dokládají opodstatněnost hudby jako intervence v první linii našeho zdravotního systému,“ dodává.

Každý z nás strávil hodiny svého života poslechem hudby a má natrénovaný mozek na to, jak na ni reaguje. I proto na nás hudba působí. Až se příště ponoříte do tónů a melodií, které vám jsou příjemné, vězte, že děláte něco pro své zdraví.

Zdroj: Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…