Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá zpráva pro lenochy. Hudba má na duševní zdraví stejný vliv jako cvičení nebo zhubnutí

Ilustrační foto: Pexels

„Hudba má jedinečnou moc vyjádřit vnitřní stavy a pocity. Dokáže přímo probodnout srdce, nepotřebuje žádné zprostředkování,“ napsal neurolog Oliver Sacks. Nová analýza empiricky potvrzuje něco, co milovníci hudby už dávno ví. Zpěv, poslech nebo hraní hudby zlepšuje zdraví a kvalitu života.

Revize 26 studií napříč státy ukázala, že hudba může citelně zlepšit duševní zdraví. Sedm z výzkumů se týkalo muzikoterapie, deset se zabývalo poslechem hudby, osm zpěvem a jeden na vliv gospelové hudby. Podle závěru této metastudie je potvrzeno, že hudba je spojena s významným zlepšením blahobytu (wellbeing) na základě standardizovaných údajů kvality života.

Na duševní zdraví má zpěv, poslech hudby nebo hra na nástroje téměř srovnatelný efekt jako cvičení nebo zhubnutí. „Mnoho z nás z vlastní zkušenosti ví, jak významný vliv může mít hudba v situacích, jako je operace, špatné zdraví nebo zlé duševní stavy,“ říká Kim Cunio, docent muzikologie na Australské národní univerzitě. „Tato studie propojuje naše osobní zkušenosti s rostoucím množstvím údajů z recenzovaného výzkumu, které dokládají opodstatněnost hudby jako intervence v první linii našeho zdravotního systému,“ dodává.

Každý z nás strávil hodiny svého života poslechem hudby a má natrénovaný mozek na to, jak na ni reaguje. I proto na nás hudba působí. Až se příště ponoříte do tónů a melodií, které vám jsou příjemné, vězte, že děláte něco pro své zdraví.

Zdroj: Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Co se odehrává za zdí? WiFi umožní mít oči všude

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…