„Hudba má jedinečnou moc vyjádřit vnitřní stavy a pocity. Dokáže přímo probodnout srdce, nepotřebuje žádné zprostředkování,“ napsal neurolog Oliver Sacks. Nová analýza empiricky potvrzuje něco, co milovníci hudby už dávno ví. Zpěv, poslech nebo hraní hudby zlepšuje zdraví a kvalitu života.
Revize 26 studií napříč státy ukázala, že hudba může citelně zlepšit duševní zdraví. Sedm z výzkumů se týkalo muzikoterapie, deset se zabývalo poslechem hudby, osm zpěvem a jeden na vliv gospelové hudby. Podle závěru této metastudie je potvrzeno, že hudba je spojena s významným zlepšením blahobytu (wellbeing) na základě standardizovaných údajů kvality života.
Na duševní zdraví má zpěv, poslech hudby nebo hra na nástroje téměř srovnatelný efekt jako cvičení nebo zhubnutí. „Mnoho z nás z vlastní zkušenosti ví, jak významný vliv může mít hudba v situacích, jako je operace, špatné zdraví nebo zlé duševní stavy,“ říká Kim Cunio, docent muzikologie na Australské národní univerzitě. „Tato studie propojuje naše osobní zkušenosti s rostoucím množstvím údajů z recenzovaného výzkumu, které dokládají opodstatněnost hudby jako intervence v první linii našeho zdravotního systému,“ dodává.
Každý z nás strávil hodiny svého života poslechem hudby a má natrénovaný mozek na to, jak na ni reaguje. I proto na nás hudba působí. Až se příště ponoříte do tónů a melodií, které vám jsou příjemné, vězte, že děláte něco pro své zdraví.
Zdroj: Guardian
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…