Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do vesmíru vyletěla první raketa vytištěná na 3D tiskárně

Foto: Trevor Mahlmann / Relativity Space

Před měsícem odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě do vesmíru raketa Terran 1, která byla z většiny sestavená z částí vytištěných 3D tiskárnou. Malou nosnou raketu, která je první svého typu, vyvinula americká soukromá kosmická společnost Relativity Space.

Terran 1 se 22. března stala první raketou tohoto typu, která překonala Kármánovu hranici nacházející se 100 kilometrů nad povrchem Země.  Raketa měří 33,5 metru na výšku a 2,2 metru na šířku. Bez pohonných hmot váží přes devět tun a může unést až 1 250 kilogramů nákladu. Náklad tato raketa však během startu do vesmíru neměla, protože se jednalo o zkušební verzi.

Start rakety

Většina dílů je z lehkých a pevných slitin hliníku a titanu, tiskárna vyrobila 85 % celé rakety. V budoucnu společnost plánuje tento podíl zvýšit až na 95 %. Z 3D tisku je vyrobený mimo jiné i motor, který funguje na kapalném kyslíku a na zkapalněném zemním plynu.

Relativity Space tvrdí, že využití 3D tisku umožňuje výrobu raket výrazně rychleji a levněji než tradiční metody výroby. Podle společnosti by měla být touto raketou dosažena vysoká míra automatizace, což by mělo dále snížit náklady a zlepšit efektivitu výroby a tím ještě více zpřístupnit vesmír. Společnost plánuje v budoucnu vyvinout větší raketu s názvem Terran R, která by měla být schopna vynést až 20 tun nákladu do nízké oběžné dráhy Země.

Většina rakety pochází z 3D tiskárny

Související články

Zaručeně zlepší den

Živé sekačky vyrážejí do terénu častěji než stroje

Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens

V Hongkongu poprvé objevili pozůstatky dinosaura

Lícní buňky dokážou předpovědět riziko vaší smrti

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…