Před měsícem odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě do vesmíru raketa Terran 1, která byla z většiny sestavená z částí vytištěných 3D tiskárnou. Malou nosnou raketu, která je první svého typu, vyvinula americká soukromá kosmická společnost Relativity Space.
Terran 1 se 22. března stala první raketou tohoto typu, která překonala Kármánovu hranici nacházející se 100 kilometrů nad povrchem Země. Raketa měří 33,5 metru na výšku a 2,2 metru na šířku. Bez pohonných hmot váží přes devět tun a může unést až 1 250 kilogramů nákladu. Náklad tato raketa však během startu do vesmíru neměla, protože se jednalo o zkušební verzi.
Většina dílů je z lehkých a pevných slitin hliníku a titanu, tiskárna vyrobila 85 % celé rakety. V budoucnu společnost plánuje tento podíl zvýšit až na 95 %. Z 3D tisku je vyrobený mimo jiné i motor, který funguje na kapalném kyslíku a na zkapalněném zemním plynu.
Relativity Space tvrdí, že využití 3D tisku umožňuje výrobu raket výrazně rychleji a levněji než tradiční metody výroby. Podle společnosti by měla být touto raketou dosažena vysoká míra automatizace, což by mělo dále snížit náklady a zlepšit efektivitu výroby a tím ještě více zpřístupnit vesmír. Společnost plánuje v budoucnu vyvinout větší raketu s názvem Terran R, která by měla být schopna vynést až 20 tun nákladu do nízké oběžné dráhy Země.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…