Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do vesmíru vyletěla první raketa vytištěná na 3D tiskárně

Foto: Trevor Mahlmann / Relativity Space

Před měsícem odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě do vesmíru raketa Terran 1, která byla z většiny sestavená z částí vytištěných 3D tiskárnou. Malou nosnou raketu, která je první svého typu, vyvinula americká soukromá kosmická společnost Relativity Space.

Terran 1 se 22. března stala první raketou tohoto typu, která překonala Kármánovu hranici nacházející se 100 kilometrů nad povrchem Země.  Raketa měří 33,5 metru na výšku a 2,2 metru na šířku. Bez pohonných hmot váží přes devět tun a může unést až 1 250 kilogramů nákladu. Náklad tato raketa však během startu do vesmíru neměla, protože se jednalo o zkušební verzi.

Start rakety

Většina dílů je z lehkých a pevných slitin hliníku a titanu, tiskárna vyrobila 85 % celé rakety. V budoucnu společnost plánuje tento podíl zvýšit až na 95 %. Z 3D tisku je vyrobený mimo jiné i motor, který funguje na kapalném kyslíku a na zkapalněném zemním plynu.

Relativity Space tvrdí, že využití 3D tisku umožňuje výrobu raket výrazně rychleji a levněji než tradiční metody výroby. Podle společnosti by měla být touto raketou dosažena vysoká míra automatizace, což by mělo dále snížit náklady a zlepšit efektivitu výroby a tím ještě více zpřístupnit vesmír. Společnost plánuje v budoucnu vyvinout větší raketu s názvem Terran R, která by měla být schopna vynést až 20 tun nákladu do nízké oběžné dráhy Země.

Většina rakety pochází z 3D tiskárny

Související články

Zaručeně zlepší den

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Ze zámečku u Hradce Králové je nyní luxusní wellness

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…