Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do deseti let mají Norové kupovat jen vozidla bez emisí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Již letošní rok byla třetina prodaných automobilů v Norsku na elektrický pohon a do budoucna se má tento poměr zvyšovat. Členové norského parlamentu se v nedávné době rozhodli, že od roku 2025 by všechna prodaná vozidla měla být bezemisní. S tím souvisí i elektrizace veškerých komunálních vozidel, veřejné dopravy i taxislužeb.

Norsko je po celém světe známé podporováním elektromobilů a naopak snižováním emisí oxidu uhličitého, které vypouští auta do ovzduší. Na nedávné konferenci ve Spojených státech navíc člen norského parlamentu Ola Elvestuen prohlásil, že novým cílem je, aby se do deseti let v Norsku prodávala jen bezemisní vozidla.

„V Norsku si elektromobily kupují běžní lidé, nejsou to nutně lidé, kteří chtějí být šetrní k životnímu prostředí. Kupují si je pro jejich konkurenceschopnou cenu a pohodlné a snadné použití,” řekl Ola Elvestuen. V představeném plánu je také zahrnuta elektrizace veškerých komunálních vozidel do roku 2015, veřejné hromadné dopravy do 2020 a všech vozidel taxislužeb do roku 2022.

Země se prostřednictvím elektrizace snaží snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 procent vzhledem k roku 1990. V zemi, která vyrábí většinu energie v obnovitelných zdrojích, jsou lidé při koupi elektromobilu osvobozeni od daně z přidané hodnoty. Mohou také využívat parkování zdarma a neplatí zpoplatněné části silnic. Norská vláda se snaží podporovat kupování elektromobilů například i tím, že každý rok vytvoří v zemi asi dvě stě nových nabíjecích stanic.

Zdroj: O energetice.cz

Související články

V Olomouci mohou lidé do konce září vyzkoušet jízdu elektrobusem

Ze světa

Holandské vlaky budou jezdit pouze na zelenou energii

Inspirace

V květnu vyrazí lidé z celé republiky do práce na kole

Inspirace

Španělský ostrov směřuje k produkci výhradně obnovitelné energie

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.