Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dnes nastane Hodina Země, na 60 minut zhasne i Špilberk

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stocksnap.io

Zhasnout na hodinu světla a vyslat tak jasný signál – klimatické změny nelze ignorovat, ale je třeba je aktivně řešit. Taková je základní myšlenka celosvětové akce Hodina Země, která se koná právě dnes.

Brněnský Špilberk, Kunětická Hora, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo ostravská radniční věž. Všechny tyto památky dnes mezi 20.30 a 21.30 potemní. Míst, kde se zhasnou světla, bude ale mnohem více. Do akce se zapojily desítky obcí, které nejčastěji vypnou pouliční osvětlení, a také spousta jednotlivců i firem.

Save earth conceptÚčastníci z řad jednotlivců své zapojení častokrát spojili s konkrétním slibem ve prospěch naší planety. Chtějí například více třídit odpad, omezit jízdu autem, šetřit elektrickou energii a celkově neplýtvat.

Iniciativu podporují také menší akce pro veřejnost. V Ústí nad Labem například místí škola pořádá lampionový průvod, v jehož cíli vypustí lampion štěstí se vzkazem pro planetu. V jičínské hvězdárně je zase připraveno pozorování noční oblohy. Tzv. černou hodinku si budou moct užít i návštěvníci některých kaváren či restaurací.

Akce se koná po celém světě a poprvé se uskutečnila v roce 2007 v Sydney, kde na hodinu zhasla slavná budova opery. Záměrem je poukázat na fakt, že každodenní spotřebitelské chování značně ovlivňuje životní prostředí. Organizátoři akce proto zdůrazňuji: Hodinou to jen začíná. Zároveň vyzývají, aby si každý stanovil vlastní klimatický závazek, který se bude snažit dodržet. Jaký bude ten váš?

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…