Zhasnout na hodinu světla a vyslat tak jasný signál – klimatické změny nelze ignorovat, ale je třeba je aktivně řešit. Taková je základní myšlenka celosvětové akce Hodina Země, která se koná právě dnes.
Brněnský Špilberk, Kunětická Hora, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře nebo ostravská radniční věž. Všechny tyto památky dnes mezi 20.30 a 21.30 potemní. Míst, kde se zhasnou světla, bude ale mnohem více. Do akce se zapojily desítky obcí, které nejčastěji vypnou pouliční osvětlení, a také spousta jednotlivců i firem.
Účastníci z řad jednotlivců své zapojení častokrát spojili s konkrétním slibem ve prospěch naší planety. Chtějí například více třídit odpad, omezit jízdu autem, šetřit elektrickou energii a celkově neplýtvat.
Iniciativu podporují také menší akce pro veřejnost. V Ústí nad Labem například místí škola pořádá lampionový průvod, v jehož cíli vypustí lampion štěstí se vzkazem pro planetu. V jičínské hvězdárně je zase připraveno pozorování noční oblohy. Tzv. černou hodinku si budou moct užít i návštěvníci některých kaváren či restaurací.
Akce se koná po celém světě a poprvé se uskutečnila v roce 2007 v Sydney, kde na hodinu zhasla slavná budova opery. Záměrem je poukázat na fakt, že každodenní spotřebitelské chování značně ovlivňuje životní prostředí. Organizátoři akce proto zdůrazňuji: Hodinou to jen začíná. Zároveň vyzývají, aby si každý stanovil vlastní klimatický závazek, který se bude snažit dodržet. Jaký bude ten váš?
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…