Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Divadlo v obýváku? Představujeme platformy, díky kterým kultura žije i v době covidové

Natáčení inscenace Amerikánka. Zdroj fotografie: FB Film Naživo, Tomki Němec

Netflix a chill“ se v době nouzového stavu stal pro většinu lidí jediným kulturním vyžitím. Z pohodlí domova si ale můžete užít i divadelní představení. Zvolit si můžete záznam oblíbených her z prken, která znamenají svět, i netradiční formu zfilmovaného divadla. Poradíme vám, jak si dopřát kulturu i v teplákách a zároveň podpořit herecké soubory v krizové situaci.

Archiv populárních her z pohodlí domova

Maryša, Příběhy obyčejného šílenství nebo klasika v podobě Hamleta. Platforma Dramox sdružuje na jednom místě záznamy starších, ale i aktuálních divadelních představení souborů z celé České republiky. Divadelní Netflix při tom funguje podobně, jako ten skutečný. Za měsíční nebo roční předplatné můžete sledovat oblíbená představení nebo objevovat díla z divadel, do kterých se běžně nedostanete.

Dramox spolupracuje s více než třemi desítkami divadel z celé republiky, každý měsíc tak do rozsáhlé knihovny her přibývají další. Kdykoliv a kolikrát chcete se tak můžete alespoň zprostředkovaně vydat na divadelní jeviště a na dálku své oblíbené herce podpořit. „Podporujeme divadelní umění. Většinu z předplatného dáváme zpět divadlům, tvůrcům a hercům. V případě daru dáme divadlům celou částku po odečtení transakčního poplatku od platební brány,“ uvádějí autoři projektu Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek.

Natáčení představení Pérák. Zdroj fotografie: FB Film Naživo, Karel Cudlín

Divadlo pro filmové kamery

Projekt Film Naživo je důkazem, že ani uzavřená divadla nemohou živelnou kulturu umlčet. Nápad, za kterým stojí sami umělci, vznikl už na jaře, kdy soubory poprvé čelily omezením. S myšlenkou – když nemůžete do divadla, půjde divadlo za vámi – tak herci zinscenovali několik představení pro filmové kamery. Za necelou stovku tak máte možnost koupit si vstupenku na populární hru Amerikánka zachycenou v netradičním prostředí sanatoria nebo v kleci pro hyeny. Mimo standardní divadelní prostředí předvedli svůj talent také umělci z Cirku La Putyka nebo Divadla Na Zábradlí.

Také Film Naživo nejen baví lidi v domácí karanténě, ale i pomáhá. Polovina ceny online vstupného putuje jednotlivým souborům, druhá polovina bude využita pro vznik nových živých filmových děl. „Živá kultura a její postoj ke krizi bude zásadním hybatelem celospolečenského postoje k pandemii a jejímu dopadu. Film Naživo je inspirací a nástrojem k pozitivní transformaci společnosti,“ komentuje iniciátor projektu Viktor Tauš.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…