Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Distanční studium je pro žáky výzvou. Charita učí děti i rodiče, jak udržet krok

Foto: Oblastní charita Znojmo

On-line výuka prohloubila rozdíly mezi žáky. Ve Znojmě se tento problém rozhodli řešit pomocí doučování. Od prvního dubna tam funguje projekt Podpora vzdělávání v domácím.

Projekt pomáhá studentům znojemských škol při distanční výuce. Zaměřen je zejména na děti, které žijí v sociálně znevýhodněném prostředí nebo v rodinách, na jejichž fungování má pandemie takový dopad, který negativně ovlivňuje školní vzdělávání. Iniciativu realizuje Oblastní charita Znojmo díky finanční podpoře Města Znojma.

Účelem projektu je odstranění příčin školních neúspěchů, které vyplývají z nezvládnutí distanční výuky. „Některé děti zažívají často školní neúspěch, rodiče neumí zavádět do domácí přípravy doporučené vzdělávací postupy, neví, jak se s dětmi učit, neznají příčinu jejich neúspěchu, často na děti kladou větší nároky, než je dítě schopno naplnit; rodiče a děti jsou frustrovaní a ztrácejí motivaci a sílu. Právě na tyto rodinné podmínky reaguje tento projekt, jehož cílem je nastavit v rodinách podmínky pro distanční a on-line výuku,“ informuje Oblastní charita Znojmo na svém webu.

Distanční výuka není jednoduchá pro děti, učitele ani rodiče. Ilustrační foto: Freepik

Pracovníci charity proto pomáhají žákům i rodičům nastavit správný režim domácí školní přípravy. Dospělé učí uplatňovat adekvátní výchovné principy a předávají jim praktické rady a doporučení, jak se s dětmi učit. Ty pak dostanou konkrétní návody, jak se připravovat na vyučování, jak zvládat učivo a adaptovat se na distanční on-line vzdělávání. Pomoc je poskytovaná bezplatně, předpokladem je zájem a motivace ke změně. Projekt bude zatím realizován do konce roku 2021.

Související články

Zaručeně zlepší den

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…