Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dinosauři stále překvapují. Vědci objevili nejmenšího sauropoda v Austrálii

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dinosauři vyhynuli před miliony let, jejich pozůstatky však přesto stále nalézáme. Tým paleontologů nedávno nalezl v Melbourne nejmenšího sauropodního dinosaura, který byl na území Austrálie kdy objeven.

Malý dinosaurus přezdívaný Ollie měří 11 metrů a v době smrti vážil asi 4,2 tuny. Jeho fosilie, které zahrnují několik hrudních obratlů a žeber, pažní kost, lopatku, drápek z palce a stehenní kost, byly nalezeny na ovčí farmě poblíž Wintonu v západním Queenslandu v roce 2012.

Ollie se toulal po planetě Zemi asi před 95 miliony let a stejně jako jeho příbuzní sauropodi byl býložravým dinosaurem. Živil se tedy výhradně rostlinami, jako jsou jehličnany, ginkgo nebo kapradiny. Protože většina ostatních sauropodů měřila na délku mezi 20 a 30 metry, vědci se domnívají, že Ollie byl zemřel před dosažením dospělosti, s největší pravděpodobností uvíznutím v bahně a utopením. Této teorii nahrává i skutečnost, že Ollieho kosti nebyly úplně srostlé. Ollieho pozůstatky jsou nyní k vidění v Muzeu paleontologie ve Wintonu v Austrálii.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…