Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Digitální dovednosti pomáhají rozvoji dětí. Podle vědců se pak lépe učí

Zdroj fotografie: Pixabay

Čeští výzkumníci se zapojili do mezinárodní studie sledující vliv digitálního světa na život dětí. Podle nejnovějších poznatků dokáže právě tento druh dovedností pozitivně ovlivnit jejich schopnost učit se.

Mezinárodní výzkum v rámci evropského projektu Youth SKILLS, do něhož se zapojili také odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, potvrdil klíčovou roli digitální dovedností při procesu učení, a to jak v jeho on-line, tak tradiční off-line podobě. Studie ukázaly, že právě lepší digitální dovednosti pomáhají děti chránit před riziky, které na ně v on-line prostředí čekají. Ze získaných dat také vyplynulo, že digitální znalosti českých dětí jsou průměrné a na podobné úrovni jako v Německu či na Slovensku.

Kromě věku či přístupu k technologiím doma i ve škole souvisí úroveň digitálních znalostí dětí s jejich sebevědomím. Výzkum dokazuje, že čím lépe jsou děti obeznámené s on-line prostředím a čím se v něm cítí bezpečněji, tím lépe získávají znalosti a porozumění pro prostředí internetu.

Projekt Youth SKILLS zkoumá, jaké druhy dovedností jsou u dětí a mládeže zapotřebí, aby se maximalizoval dlouhodobý pozitivní dopad digitálního prostředí. Do projektu je zapojeno celkem 14 univerzit ze 13 zemí.

Související články

Inspirace

Gestikulování napomáhá rozvoji kreativního myšlení u dětí

Inspirace

Bilinguálnost udržuje mozek v kondici

Inspirace

Popularita science center v České republice roste. Nabízejí zábavu i poznání

Inspirace

Brněnští vědci posunuli léčbu rakoviny u dětí zas o kousek dál

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.