Diabetikům by mohla pomoci operace tenkého střeva

Části pacientů s diabetem by mohla pomoci operace tenkého střeva. Díky ní část potravy projde střevem nenatrávená, a tělo tak potřebuje méně inzulinu. Po dvou letech má výrazně lepší stav diabetu asi osmdesát procent lidí, kteří operaci podstoupí. Většině nemocných pomůže i s úbytkem váhy.

Operace, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění, se hodí pro pacienty s hodnotou tzv. Body Mass Indexu (BMI) mezi pětatřiceti a čtyřiceti. Zároveň by nemocný neměl být starší šedesáti let a klasická léčba by u něj neměla být příliš účinná. „Není to tak, že by chirurgická léčba měla převzít léčbu všech diabetiků, kterých je v Česku asi milion. Hodí se přibližně pro desetinu,“ vysvětlil předseda České obezitologické společnosti Martin Fried.

Operace spojí vnější stěny tenkého střeva a udělá v nich otvor tak, aby část stravy na začátku propadla rovnou do konečné části střeva. Zbývající část potravy urazí běžnou cestu tenkým střevem, tedy asi šest metrů. Podle Frieda je sice operace pro veřejné zdravotnictví jednorázovým vyšším finančním nákladem, dlouhodobě ale náklady na léčbu diabetika sníží.

Zdroj: České noviny

Zdroj fotografie: Pixabay

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Jak udržet v krajině vodu? Díky českému projektu se do Krušných hor vrátila vláha

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.