Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děti na jazzovém koncertu? Díky českému festivalu zábavná realita

Zdroj fotografie: Mladí ladí jazz

Mladí ladí jazz. Říká vám to něco? Jde o tuzemský hudební festival, který představuje jazzové talenty i hvězdy. Jeho součástí je také unikátní vzdělávací program, jenž zprostředkuje interaktivní koncerty dětem od 3 do 10 let. A to tak, že je budou bavit.

Neumíte si představit malé dítě zaujaté jazzovým koncertem? Jazzman a držitel Grammy Oran Etkin si to představit dokázal. Je autorem unikátní metody Timbalooloo, která je založená na hravosti, příbězích i emocích. Díky ní jsou tyto koncerty vhodné pro děti už od 3 let, přestože na nich nezní žádné známé dětské písně. Posluchači se do představení aktivně zapojují a přitom si osvojují základy hudebního a kulturního světového dědictví. Česko je první zemí mimo USA, kde se tento program realizuje.

„Moje sestra je o deset let mladší, a tak jsem mohl už od dětství pozorovat myšlení a chování dětí. Později jsem je začal učit rytmus, představivost a smysl pro melodii. To vše jim je třeba vštěpovat v raném věku, ještě dříve, než ovládají řeč,“ uvedl Etkin v rozhovoru pro Český rozhlas. Pochopil také, že výklad musí postavit na příbězích a děti vede k vnímání hudby skrz fantazii.

Program se v rámci festivalu koná už pošesté, loni se do něj zapojily dva tisíce dětí. Koncerty mohou navštívit s rodiči nebo v dopoledních hodinách se školní třídou. Učitelé se mohou zúčasnit workshopu, který je s metodou blíže seznámím. Odpolední vystoupení se v dubnu uskuteční v šesti českých městech včetně Brna, Ostravy nebo Nymburka. Program celého festivalu startuje 5. dubna.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.