Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Designéři vytvořili džíny, které není třeba prát

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Oblečení, které nemusíte vůbec prát – zní vám to jako sen? Nemusí. Americkým designérům to totiž přišlo jako dobrý nápad, a tak se rozhodli takové oblečení vyrobit. První vlaštovkou jsou špíně odolné džíny.

Inspirace přišla od ředitele firmy Levi‘s Chipa Burgha. Ten na jedné konferenci navrhl prát džíny méně často a přiznal, že ty, které má právě na sobě, neviděly pračku více než rok. Jenže zajímavá myšlenka měla samozřejmě háček – neprané džíny jsou za pár dní špinavé a ne zrovna nejvoňavější.

Salman Chaudry, zakladatel firmy ODO Denim, se rozhodl tento problém vyřešit, a tak vytvořil džínovinu, která je samočisticí. Není proto třeba ji prát ani omývat, aniž by měl člověk zároveň pocit, že nejedná zrovna čistotně a hygienicky. Použitá látka je totiž protkána stříbrem, které hubí veškeré bakterie. A kde nejsou bakterie, tam není ani zápach.

Speciální látka na rozdíl od běžné funguje tak, že do sebe tekutinu nevstřebá, proto je snadné ji otřít nebo nechat stéct. A není to jen obyčejná voda, kterou použitý materiál odpuzuje. Platí to i pro víno, kávu, kečup nebo med.

Nápad má pochopitelně i pozitivní ekologický dopad. Jak autoři nápadu sami uvádějí: věříme v módu, která neničí naši planetu. Majitelé džínů ušetří spoustu vody, kterou by jinak spotřebovali na jejich vyprání. Ostatně to firma zmiňuje jako stěžejní část své vize: šetřit vodu módním způsobem.

Džíny jsou dostupné pro ženy i muže, navíc v několika střizích a barvách. A u nich to nekončí. Z podobného materiálu už firma vyrobila také trička a ponožky. Aktuálně vybírá finance na rozběhnutí velkovýroby pomocí crowdfundingové kampaně. V ní chtěla získat10 tisíc dolarů, částku překročila o téměř pětadvacetinásobek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.