Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Pařížané byli zděšení, když se doslechli, co se v jejich metropoli chystá. Tamní vedení chtělo pokácet 42 vzrostlých stromů u paty Eiffelovy věže. Lidé nebyli lhostejní a vyrazili do ulic. Díky tomu nyní zachránili život několika desítkám dřevin. Informoval o tom server Ekolist.

Stromy, z nichž jeden je přes 200 let starý, měly ustoupit nově vznikající zahradě, která je součástí příprav na olympijské hry. Ty bude Paříž hostit v roce 2024. Změna se netýkala pouze vykácení dřevin. Plán počítal také s trvalým uzavřením mostu vedoucího k Eiffelově věži pro silniční dopravu, výjimku měla tvořit veřejná doprava a cyklisté. Mělo také vzniknout několik parků a prostor příjemný pro návštěvníky. Odpůrci změn se však obávali poškození kořenového systému 208 let starého platanu. Těch se po celé Francii v roce 1814 vysázely stovky na přímý rozkaz tehdejšího panovníka Napoleona Bonaparteho. 

Jeden z nejradikálnějších odpůrců kácení Thomas Brail, zakladatel Národní skupiny pro ochranu stromů, strávil poslední týden protestu hladovkou připoutaný ke starému platanu. Demonstrace nakonec přinesly kýžený efekt a kácení stromů již není na pořadu dne.

Zdroj: Ekolist, Český rozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…