Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtení knih pomáhá vcítit se do pocitů druhých a zbavit se stresu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Potkáváme je v knihovnách, v autobusech, v městské dopravě. Vždy mají v ruce knihu. Doma obvykle mají vyhrazené místečko, kde se noří do zápletky příběhu a prožívají dobrodružství spolu s hlavními hrdiny. Kdo? Milovníci knih. A nejen ty možná potěší vědecké zjištění, že čtení knih kultivuje schopnost číst myšlenky a pocity druhých. Zajímavé je, že se to týká především odborné literatury. Ta kultivuje tu část duševní aktivity, kterou výzkumníci nazývají Teorie mysli.

Odpoutání se od reality čtením kvalitní knihy může podle zjištění nizozemských vědců činit čtenáře empatičtějšími. „Ve dvou experimentálních studiích jsme byli schopni prokázat, že schopnost vcítit se do druhých se zvýšila na sebeposuzovací škále během jednoho týdne u čtenářů, kteří četli fiktivní příběhy od autorů Arthura Conana Doyle či Josého Saramaga,“ napsali nizozemští výzkumníci. Tyto závěry platí pouze pro jedince, kteří byli schopni se při čtení naprosto zapomenout a odtrhnout se od reálného světa.

Čtení také pomáhá lidem uvolnit se. Podle studie pořádané na Univerzitě v Sussexu v roce 2009 čtení představuje efektivní způsob, jak překonat stres. V seznamu porazilo i takové favority, jako je poslouchání hudby, užívání si šálku čaje či kávy nebo procházení se venku. „Nezáleží na tom, jakou knihu čteme, ale ztracení se mezi řádky pomáhá utéct od obav a stresu každodenního života a strávit čas prozkoumáváním autorovy představivosti,“ uvedl výzkumník David Lewis pro Telegraph.

Čtení také udržuje v činnosti potřebné kognitivní schopnosti. Podle studie Rush University uveřejněné v žurnálu Neurology lidé, kteří používali duševně stimulující aktivity jako čtení, dříve či později v životě zaznamenali menší úbytek paměti oproti těm, kteří se čtení nevěnovali.

Místo zpráv na internetu si večer prolistujte knihu

A mother and her little daughter reading a book before sleepingDalší vědci uvádějí, že je čtením možné předejít Alzheimerově nemoci. Uvedli to v roce 2001 v žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences. Lidé, kteří měli za koníčka duševně náročné aktivity jako čtení nebo řešení hlavolamů, méně často onemocněli Alzheimerovou chorobou. „Mozek stárne podle toho, jak je používán. Stejně jako fyzická aktivita posiluje srdce, svaly a kosti, intelektuální aktivita chrání mozek před různými onemocněními,“ uvádí autor studie Robert P. Friedland pro USA Today.

Čtení napomáhá lepšímu spánku. Mnoho expertů doporučuje zavést čtení jako pravidelný rituál před spaním. To zaručí, že se aktivita těla i mozku zklidní a člověk může rychleji usnout a současně i kvalitněji spát v průběhu celé noci. Při čtení je lepší číst pod obyčejnou lampičkou a mít vypnutý stolní počítač či televizi, neboť záření z elektrických spotřebičů silně ovlivňuje signály vysílané do mozku, které způsobují, že je člověk čilejší a bdělejší.

Zajímavým zjištěním je, že svépomocné knihy mohou ulehčit depresivním stavům. Takzvaná biblioterapie – čtení speciálně vybraných knih kombinované s podpůrnými sezeními týkající se používání těchto knih – byla spojována s nižší úrovní deprese po roce čtení ve srovnání s pacienty, kteří biblioterapii nepodstoupili. Tyto výsledky ukázala studie publikovaná v žurnálu PLOS ONE i metaanalýza (prostudování a vyvození závěrů z řady studií na dané téma) Univerzity of Manchester publikovaná v roce 2013.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Z domova

Češi jsou národ čtenářů. O knihy měli i v minulém roce velký zájem

Z domova

Výtěžek z Maratonu ve čtení pomůže ohroženým dětem

Inspirace

Děti z dětských domovů získaly díky projektu své vysněné knihy

Inspirace

Projekt mladého nadšence vyzývá: Daruj knihu seniorovi

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.