Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Coca-Cola vyvíjí láhev z plastového odpadu vyloveného z moře

Zdroj fotografie: coca-cola.eu

Rok 2020 se pro největšího producenta nealkoholických nápojů ponese v duchu snahy o snížení vlastní uhlíkové stopy i množství odpadu v mořích. Prototyp nové láhve již představili veřejnosti.

Společnost Coca-Cola v rámci snahy snížit dopad své činnosti na životní prostředí zahájila spolupráci s několika ekologickými organizacemi. Na pomoc si přizvala také nejmodernější recyklační technologie. Výsledkem je prototyp unikátní láhve, která obsahuje 25 procent recyklovaného plastu vyloveného ze Středozemního moře a přilehlých pláží.

Cílem je nejen přispět k očistě vodního ekosystému, ale výsledkem by mělo být také snížení množství nově vyráběných „panenských“ PET láhví z fosilních paliv, a tím pádem i nižší uhlíková stopa. Do prodeje by se tyto nové láhve částečně vyrobené z mořského plastového odpadu měly dostat v průběhu roku 2020. V horizontu následujících pěti let by pak všechny láhve, které Coca-Cola nově vyprodukuje, měly být ze stoprocentně recyklovaných materiálů a podíl již použitých plastů by se měl zvýšit na polovinu.

Trend hledání alternativ ke klasickým PET láhvím tak nabírá na intenzitě. Coca-Cola přitom nezůstává jediná. Za zmínku stojí například iniciativa dánského pivovaru Carlsberg, který vyvíjí papírovou lahev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…