Vesmír je ještě pořád plný záhad, k nimž postupně hledáme klíče. Jednou z nich je fenomén mikronova, který astronomové nově objevili. Jedná se o nejslabší známý typ hvězdných explozí, který se objevuje u typu vyhořelých hvězd známých jako bílí trpaslíci.
Mikronovy jsou z povrchu Země pozorovatelné jako světelné záblesky, které trvají asi 10 hodin. Odborníci je zpozorovali na třech bílých trpaslících vzdálených od naší planety až několik tisíců světelných let. „Tento objev byl neočekávaným překvapením. Ukazuje, jak moc je vesmír dynamický. Tyto události probíhají rychle a ojediněle. K jejich objevení je potřeba se dívat ve správném čase na správné místo,“ popsal náhodnost objevení jevu astronom Simone Scaringi z Univerzity v Durhamu.
Bílí trpaslíci vznikají zhroucením jádra umírající hvězdy. Zatímco se svojí velikostí blíží Zemi, jejich hmotnost odpovídá hmotnosti Slunce. Termonukleární reakce – exploze mikronovy se odehrává lokálně, tudíž bílého trpaslíka nezničí, a dokonce se může opakovat. „Výbuch probíhá jen na velmi malé části bílého trpaslíka – zhruba na jedné miliontině jeho povrchu. Pokud bychom tuto plochu vztáhli k Zemi, jednalo by se o rozlohu Londýna,“ dodal astronom a spoluautor studie Paul Groot.
Zdroj: iRozhlas
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…