Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co jsou explodující hvězdy? Vědci učinili objev

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vesmír je ještě pořád plný záhad, k nimž postupně hledáme klíče. Jednou z nich je fenomén mikronova, který astronomové nově objevili. Jedná se o nejslabší známý typ hvězdných explozí, který se objevuje u typu vyhořelých hvězd známých jako bílí trpaslíci.

Mikronovy jsou z povrchu Země pozorovatelné jako světelné záblesky, které trvají asi 10 hodin. Odborníci je zpozorovali na třech bílých trpaslících vzdálených od naší planety až několik tisíců světelných let. „Tento objev byl neočekávaným překvapením. Ukazuje, jak moc je vesmír dynamický. Tyto události probíhají rychle a ojediněle. K jejich objevení je potřeba se dívat ve správném čase na správné místo,“ popsal náhodnost objevení jevu astronom Simone Scaringi z Univerzity v Durhamu.

Bílí trpaslíci vznikají zhroucením jádra umírající hvězdy. Zatímco se svojí velikostí blíží Zemi, jejich hmotnost odpovídá hmotnosti Slunce. Termonukleární reakce – exploze mikronovy se odehrává lokálně, tudíž bílého trpaslíka nezničí, a dokonce se může opakovat. „Výbuch probíhá jen na velmi malé části bílého trpaslíka – zhruba na jedné miliontině jeho povrchu. Pokud bychom tuto plochu vztáhli k Zemi, jednalo by se o rozlohu Londýna,“ dodal astronom a spoluautor studie Paul Groot.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…