Dobrovolníci ve svých aktivitách nepřestávají ani v době mimořádných opatření a nadále pomáhají potřebným. Ti z iniciativy Food not Bombs například zdarma rozdávají vegetariánské jídlo, oblečení, hygienické potřeby nebo roušky.
V Česku má spolek Food not Bombs aktuálně centra v 17 městech, kde jeho členové nejen bezdomovcům pravidelně rozdávají jídlo a další potřeby. Bezplatné potraviny, z nichž jídla vaří, dobrovolníci shánějí například z velkých skladů či obchodů, kde už jídlo není prodejné. „Tato forma recyklace jídla zjevně dokazuje, že příčina hladu není v nedostatku potravin, ale v neschopnosti distribuce – dennodenně se vyhazuje z úplně nesmyslných důvodů takové množství stravy, které by dokázalo uživit mnoho hladovějících,“ uvádí česká mutace iniciativy na svých stránkách.
Mezinárodní iniciativa Food not Bombs vznikla v roce 1988 jako forma protestu proti financování pokusů s novými zbraněmi a zvyšujícímu se počtu hladovějících a lidí bez domova. Kromě pravidla vydávání jídla všem lidem bez rozdílu patří mezi zásady iniciativy také rozhodování formou konsensu, antimilitarismus, odmítání jakékoli formy násilí a s tím související vegetariánství nebo veganství.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…