Operace, při níž pacient trpící srdeční vadou dostane srdce umělé, není od roku 2003, kdy se tak u nás stalo poprvé, překvapením ani v České republice. Prozatím však byli jeho příjemci pouze dospělí pacienti. V pražské Fakultní nemocnici v Motole se podařilo toto pravidlo změnit. Umělé srdce zde voperovali šestnáctiletému chlapci z Hodonínska. Ten se po zákroku cítí dobře a podle svých slov je méně zadýchaný a zvládne větší fyzickou námahu než předtím.
K fungování umělého srdce se vyjádřil vedoucí primář dětského kardiocentra v Motole Jan Janoušek. Podle něj je na současném umělém srdci unikátní, že je v těle pacienta. Dříve se jeho části nacházely mimo tělo. S umělým srdcem může být pacient doma a nemusí se obávat ani chůze.
Umělá srdce pomáhají lidem se srdeční vadou v době, kdy čekají na transplantaci. S umělým srdcem je možné žít i několik let. První pacient v České republice byl na přístroj připojen 3. dubna 2003. Po 19 dnech se dočkal transplantace.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…