Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čistší vzduch v Praze. Centrum bude do dvou let bez neekologických nákladních aut

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Zkvalitnit pražské ovzduší a omezit negativní vliv nákladní dopravy. Takový je cíl nového nařízení, podle kterého od července roku 2022 do centra Prahy nebudou smět jezdit nákladní automobily, které nesplňují emisní normu EURO 6.

Méně znečištěný vzduch než Praha má v porovnání s okolními hlavními městy jen Berlín. Zdroj pragozor.cz

Nově budou do centra města smět jen ty nejekologičtější nákladní automobily. Plníme tak klimatický závazek a v rámci celosvětového trendu chceme snižovat zátěž centra města a ochránit Pražany před emisemi a hlukem,“ uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr.

Neekologické nákladní automobily nebudou smět do centra města od července roku 2022. Zdroj: praha.eu

Ve srovnání s okolními hlavními městy si přitom Praha v kvalitě ovzduší stojí velmi dobře. Podle datového portálu Pragozorčistší ovzduší pouze německý Berlín. Zároveň však ve městě stabilně roste počet aut, kterých je zde nyní registrovaných již téměř milion. Chránit lidi před přílivem dopravy alespoň v historickém centru se proto město snaží už od roku 1999. Tehdy byl do centra omezen vjezd autobusů a nákladních aut nad 3,5 tuny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.