Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytré vodoměry Brňany včas upozorní na poruchy a umožní odečet vody na dálku

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Lepší přehled o spotřebě, snížení počtu chyb při odečtu vody či rychlejší opravy poruch. Všechny tyto výhody mají přinést nové chytré vodoměry, které chtějí v Brně instalovat Brněnské vodárny a kanalizace ve spolupráci s magistrátem.

Díky chytrým vodoměrům mohou lidé sledovat spotřebu v domácnosti jednoduše přes webovou aplikaci. „Chceme zvýšit komfort zákazníku a snížit celkovou spotřebu vody,“ vysvětlil generální ředitel vodáren Jakub Kožnárek. To by se mělo podařit díky rychlejšímu zjištění poruch vodovodu. „Každý rok evidujeme zhruba osmdesát případů, o kterých zákazník neví, a které stojí pět a půl milionů korun. Tyto peníze znamenají asi třiasedmdesát kubíků vody, což je roční spotřeba přibližně tisíc osmi set obyvatel. Částka by se měla výrazným způsobem snížit,“ vyčíslil současné ztráty Kožnárek.

Cílem projektu je umožnit dálkový odečet spotřeby vody postupně u všech domácností na území města Brna. Do konce roku Brněnské vodárny a kanalizace počítají s instalací prvních šesti tisíců Smart vodoměrů na místech s vyšším odběrem vody. Pokrýt by se tím mělo osmdesát procent celkové spotřeby vody města Brna. Do každého domu totiž zaměstnanci společnosti zabudují jeden vodoměr. V případě bytového domu se však vlastník může domluvit na doplnění dalších zařízení pro každou domácnost zvlášť.

Zdroj: Brněnský deník

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu