Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chuť si hrát se handicapovaným nevyhýbá. Cestu k videohrám jim nyní otevírají nové technologie

Zdroj fotografie: Freepik

Hraní videoher bylo pro osoby s poruchou zraku, motoriky nebo sluchu ještě donedávna problematické a jen těžko představitelné. Díky moderním technologiím, jako jsou vyspělé herní ovladače nebo speciální upravené verze her, si ale nyní mohou dopřát podobný herní zážitek jako lidé bez handicapu. Podle serveru BBC Radio 4 se tak z nemyslitelného stala realita.

Přizpůsobením her a herních zařízení se specializované organizace zabývají čím dál intenzivněji. Například The AbleGamers Foundation vytváří ovladače, které mohou používat i lidé s fyzickým postižením. „Skvělá věc na technologiích je to, že některé nás udržují při životě fyzicky, jako například ventilátor, některé zase mentálně, tak jako to dělají pro spoustu lidí videohry,“ řekl serveru BBC Radio 4 provozní vedoucí The AbleGamers Foundation Steve Spohn, který trpí spinální svalovou atrofií.

Ve hře Last Of Us Part II lze nastavit například upravené zobrazení pro lidi s poruchami zraku. Zdroj: naughtydog.com

Kromě nových ovladačů mohou hráčům pomoci i upravené verze her. Průlomový je například titul The Last Of Us Part II ve vylepšené kopii, která nabízí přizpůsobení pro hráče s poruchami zraku, sluchu nebo jemné motoriky. Silným zážitkem byla tato hra například pro Steva Saylora, který kvůli oční vadě zvané nystagmus vidí celý svět z velké dálky i přesto, že nosí speciální brýle. „Byl jsem schopný udělat něco, co jsem nikdy nedokázal, opravdu jsem se mohl opřít a cítit se při hraní hry pohodlněji díky možnostem, které mi upravená verze nabídla,“ svěřil se Steve Saylor. Své zkušenosti popisuje i na YouTube kanálu BLIND GAMER.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…