Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chtěla bych, aby lidé měli k sobě blíže. Sousedství posiluje demokracii, říká Zuzana Vránová ze spolku Sousedský klub

Prvním Laskavcem roku 2022 se stala Zuzana Vránová. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Je sousedkou, kterou by chtěl mít každý. Zuzana Vránová aktivně podporuje občanský život v Praze prostřednictvím spolku Sousedský klub. Ten nabízí pomoc všem, kteří ji potřebují. Za své činy pro společnost nyní Zuzana získala ocenění Laskavec.

Váš projekt se točí kolem plýtvání jídlem. Jak jste na problém přišla a jak jste se rozhodla jej řešit?

Viděla jsem o plýtvání dokument v televizi a nemohla jsem věřit tomu, co se v něm říká. A tak jsem si šla celou věc ověřit do popelnic pražských supermarketů. Dokument nelhal. Přišlo mi pak logické jít za vedením supermarketů a chtít vyhozené jídlo využít. Tohle už ale dělala Potravinová banka Praha, tak jsem s nimi začala spolupracovat.

Prostřednictvím pomoci druhým Zuzana aktivně bojuje proti plýtvání jídlem. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Kolik jídla zachráníte za týden? O jaké potraviny se jedná?

Za jeden týden zachráníme zhruba tunu jídla. Rozdáváme lidem vše, na co si vzpomenete, od pečiva přes zeleninu, čokolády či trvanlivé výrobky. Jediné, co nerozdáváme, je maso.

Jste zakladatelkou spolku Sousedský klub. Čemu se v něm konkrétně věnujete?

Kromě rozdávání jídla lidem v nouzi se snažím podporovat dobré sousedské vztahy, přispívat k cirkulární ekonomice a poskytovat psychologickou a právní pomoc těm, kteří to potřebují. Cílíme na matky samoživitelky a seniory, ti k nám také chodí nejvíce. Dobré jídlo má kupodivu stejnou hodnotu jako dobré slovo. Klienti jsou moc rádi, že se jim věnujeme, dáme si s nimi kávu a zajímáme se, jak se mají. Zvláště pak ti starší.

Týdně Zuzana rozdá až tunu jídla potřebným. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Kde čerpáte energii na pomoc druhým?

Zrovna jsem začala znovu denně cvičit, jde to ztuha. Jinak mi pomáhají meditace, masáže, sauna a koupání v jakékoliv vodě kdykoliv to je možné. Čtu také dost knih a nečtu zprávy, zvláště ne detaily hrůz, které se dějí. Když to jde, dostatečně spím. Přestala jsem pít úplně alkohol a když můžu, jedu na chatu nebo jinam do přírody a nedělám třeba nic, jen sedím na zemi.

Video: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Co pro vás znamená sousedství?

Vztahy. Sousedství je něco, co mi může vylepšit život. Ve svém domě mám dvě sousedky, ke kterým můžu přijít na kafe hned v 7 ráno ještě v noční košili. Miluju to. S většinou sousedů jsme přátelé, bez ohledu na věk. Každý den mi to zpříjemňuje život. Koláč, který čeká za dveřmi, když se odněkud vrátím, šampus za kytky, co jsem dala darem.

Jak by měl podle vás ideálně vypadat život ve městech?

Jsem zapálená pro dobrou občanskou společnost. Věřím, že když se lidé sdružují a mluví spolu, ať už je téma jakékoliv, jsou pak lépe vybaveni na další větší diskuse, více se zapojují v místě, kde žijí, a celkově jsou aktivnější. Taková společnost pak posiluje demokracii. Chtěla bych, aby se lidé více zajímali o místo, kde žijí, a více se otevřeli ostatním. Abychom k sobě měli blíže, ve městě i na vesnici. Aby města nebyla tak anonymizována a individualizována.

Zuzana Vránová. Foto: Nadace Lilie & Karla Janečkových

Zuzana Vránová

Zuzana Vránová získala ocenění Laskavec za svůj přínos občanské společnosti. V Praze vede spolek Sousedský klub, ve kterém rozdává jídlo potřebným, pomáhá jim vyřizovat záležitosti na úřadech a snaží se dělat jejich dny lepšími. Její dveře jsou otevřené všem, kteří hledají pomoc nebo si chtějí popovídat.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…