Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete cestovat ekologicky? Tipy přináší nová příručka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jak cestovat způsobem šetrným pro planetu? Jedno je jisté –⁠ jde to. Tomuto způsobu poznávání krajin přísluší termín ekologické cestování. Z průzkumu Domu zahraniční spolupráce vyplynulo, že Češi o ekologické cestování jeví zájem, jen mají málo informací.

Tři čtvrtiny z dotázaných osob se nějakým způsobem o pojem ekologického cestování zajímají, případně mu alespoň rozumí. Téměř polovina přitom uvedla, že by ráda snížila dopady svého cestování na životní prostředí, ale neví jak. Jedna pětina se zase vyjádřila, že se snaží negativní dopady na životní prostředí během cestování aktivně snižovat. Obecně jsou myšlence snižování dopadů cestování na životní prostředí o něco více nakloněny ženy.

Nejčastějšími kroky, které jsou mladí lidé ochotni dělat v rámci udržitelného chování, jsou třídění odpadu, opakované využívání vlastních nákupních tašek, redukce odpadu a minimalizace plýtvání potravinami. Ochota dělat konkrétní kroky v rámci udržitelného chování je při cestování celkově přibližně o dvacet procent nižší než doma. „Pro změnu chování by mladým dle jejich slov nejvíce pomohly konkrétní příklady, jak se chovat udržitelně. Praktické tipy, jak na ekologičtější cestování, jsme proto vydali v průvodci Jak na cesty eko-logicky, který je volně dostupný na našem webu,“ uvedla Klára Tichá, která se v Domě zahraniční spolupráce věnuje společenské odpovědnosti.

Zdroj: Asociace společenské odpovědnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…