Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chceme přispět tomu, aby náš svět byl lepším místem, říkají autorky projektu FreeRun Helps

5 minut radosti
Zdroj fotografií: Archiv FreeRunHelps

Není cíl jako cíl. A to ani v závodě. Pokořit osobní rekord, protnout cílovou pásku jako první, sáhnout si na dno? A co takhle pomoct dobré věci? Ukázkovým příkladem závodu s takovým cílem je projekt FreeRunHelps, který začal jako nápad na uspořádání běhu pro známé a proměnil se ve velkou dobročinnou akci.

S jakou základní myšlenkou ve svém projektu pracujete?

Hlavní myšlenkou našeho spolku FreeRun Helps je POMOC. Z každého našeho projektu jde určitá částka na pomoc potřebným.

Proč je právě pohyb tím nástrojem, kterým pomáháte?

Pohybem člověk nejdříve pomáhá sám sobě a to je hlavní. Plusové body jsou, že v tomto případě pomůže i někomu dalšímu. To je naše největší výhoda.

Zavzpomínáte na úplné začátky projektu – odkud přišel prvotní nápad?

Vše začalo v roce 2016. Nejdříve jsme měly v plánu zorganizovat běh pro naše kamarády a známé. Poté jsme si řekly, že by to mělo mít nádech závodu – občerstvení, trasa a tak dále. Aby to tak mohlo být, zpoplatnily jsme závod a výtěžek z akce jsme darovaly psím útulkům. Všem se závod líbil, proto jsme v následujícím roce udělaly i druhý ročník, kde se pomohlo Dennímu stacionáři Rosa z Bystřice nad Pernštejnem. Letos se jedná o třetí ročník a jsme velice rády, že je o tuto akci zájem.

Jak vlastně takový FreeRun probíhá?

FreeRun je charitativní závod, kde si člověk může vybrat způsob zdolání – běh, cyklistika či chůze – a také vzdálenost – 5, 10, 15 nebo 20 kilometrů. Každý FreeRun je věnován někomu v okrese Žďár nad Sázavou, kdo právě potřebuje pomoci. Myslíme si, že jde opravdu o milou akci, kde je skvělá atmosféra a lidé na místě rádi zůstávají i po skončení závodu.

Jaké další projekty jste zvládli realizovat?

Mimo náš každoroční závod FreeRun jsme minulou zimu uspořádaly online kampaň “Na nohy!”. Prodejem designových triček na našich webových stránkách jsme pro čtrnáctiletého Dominika vybraly 105 672 korun. Tímto výtěžkem přispějeme Domčovi na nezbytné rehabilitace a další pomůcky, které mu pomohou v jeho boji s postižením po autonehodě, tedy se pokusíme Dominika postavit znovu na nohy.

Jak si vybíráte, koho konkrétně svými aktivitami podpoříte?

Máme kolem sebe úžasné lidi, kteří jsou v kontaktu právě s těmi, kteří pomoc potřebují. Nahromadí se nám spousty příběhů, ze kterých poté vybereme ten pravý. Pro FreeRun18 si tentokrát sami závodníci odhlasovali jeden ze dvou příběhů, pro který chtějí sportovat. Letos se tak poběží pro šestnáctiletého Járu.

Co vám dělá radost ve vašem projektu i mimo něj?

Díky našemu spolku poznáváme nové lidi, pomáháme a dáváme si nové cíle, které nás obohacují. I když je to práce časově náročná, jelikož jí věnujeme hodně svého volného času, neustále se díky tomu učíme novým věcem a těší nás vzájemná spolupráce, která nás všechny neuvěřitelně posouvá dál.

Trochu odbočím – na webu zmiňujete svůj kladný vztah k přírodě. Pomáháte nějak i v této oblasti?

Příroda nás velice zajímá a snažíme se ji chránit od dnešního světa plného odpadu. Některé z nás jsou vegetariánky, což přírodu, ale hlavně zvířata šetří. Jsme si vědomy, co se kolem nás děje – globální oteplování, odpady v oceánech a tak dále. Samy se proto snažíme malými krůčky pomáhat. Třídění odpadu je základ, proto se také snažíme odpad omezovat – používáme plátěné tašky, Frusacky na nákup ovoce a zeleniny nebo skleněné láhve na opakované použití. Rychlé módě taky nefandíme.

Mluvíte i o důležitosti cílů. Jaký je ten váš?

Za FreeRunHelps jako za celek můžeme říct, že nemáme jeden jediný cíl. Chceme přispět, aby náš svět byl o něco lepším místem, což zahrnuje nezměrně velikou spoustu cílů a nápadů, které v nás postupně uzrávají.

MEDAILONEK:

Spolek FreeRunHelps založila skupina kamarádek a příbuzných v roce 2016 s přesvědčením, že i malá pomoc má smysl. Prostřednictvím dvou charitativních běhů a jedné online kampaně se jim dosud podařilo vybrat bezmála 150 tisíc korun na různé charitativní účely. Další závod se uskuteční už v sobotu 23. června a pomůže šestnáctiletému Járovi, jehož snem je vyučit se na kuchaře. Na splnění jeho přání se bude podílet 350 běžců.

Související články

Inspirace

Hasiči pomáhají psím útulkům. S mazlíčky nafotili kalendář

Inspirace

Do práce na kole vyrazí zájemci i letos

Inspirace

Iniciativa Poezii žerem zpestřuje poezií léčbu bohnickým pacientům

Byznys

České firmy věnují krmivo s končící trvanlivostí opuštěným zvířatům

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…