Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cestování vlakem bude bezpečnější. Dráhy ženám slibují vlastní kupé.

V poslední době přibývá žen, které si nerady sedají v hromadných dopravních prostředcích mezi muže. Důvodem je jejich osobní bezpečnost nebo alespoň pocit bezpečí, a proto volí raději cestu autem nebo autobusem. České dráhy se je ale snaží nalákat zpátky.

Zatímco ženy tuto výhodu vítají, muži se na věc dívají pesimističtěji a chápou toto rozhodnutí jako přebírání kultur některých muslimských zemí, kde ženy a děti musejí jezdit odděleně. České dráhy ověřily první dámské kupé už v roce 2012, aby dámám ukázaly, že se nemusejí bát vydat na cestu vlakem například méně vytíženými spoji nebo za šera.

„Když Dráhy kupé zavedly, procházeli jsme vlaky a viděli jsme, že je ženy hodně využívaly. Někteří muži se však proti nim vymezují, protože to chápou jako vyhrocený feminismus. Myslím, že to není třeba. Vzhledem k tomu, že takové kupé je v celém vlaku většinou jen jedno, tak to považuji za zanedbatelnou plochu, která by byla mužům upírána,“ uvedl Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

Označení islamizace tedy není na místě, protože zdvořilost a starání se o ženy je spojeno především s naší křesťanskou kulturou a důkazem je i bezchybná funkčnost v sousedním Rakousku, odkud tento popud před lety přišel. Další výhodu, kterou mohou ženy využít, je také možnost vykázání muže z kupé ven, pokud nejsou jinde volná místa. Může se tak stát v případě, že je kupé označeno speciálním piktogramem. Dáma má totiž nárok být v oddíle zcela sama, pokud o to požádá, a muž tedy musí kupé opustit. Jedná se zde i o otázku slušného vychování, a pokud tak muž neučiní sám, je povinností průvodčích, aby vyžadovali dodržování přepravních podmínek.

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy by se tento problém řešil v dopravní špičce, protože za takové situace není možné, aby cestující postávali v uličkách, a doprovod vlaku tedy může do kupé posadit i muže. V plně obsazeném vlaku je ale riziko obtěžování minimální už z důvodu, že je v oddílu většinou více cestujících, kteří mohou nabídnout svoji pomoc.

Rozhodnutí Českých Drah, které dává ženám pocit bezpečí na cestách, mi přijde jako výborný nápad. Dámy mohou bez obav cestovat i v méně vytížených spojích, aniž by se musely bát případného obtěžování.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zenska-kupe-ve-vlacich-ceskych-drah-dum-/eko-doprava.aspx?c=A140821_121145_eko-doprava_spi#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Související články

Inspirace

Turistům v Chorvatsku a Bulharsku budou opět pomáhat čeští policisté

Byznys

Chytrý prsten dokáže v nouzi jednoduše přivolat pomoc

Inspirace

V ostravské MHD přivoláte pomoc díky SOS tlačítku

Inspirace

Brněnská služba tísňového volání pomůže lidem v ohrožení

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.