Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli slepici odolnou vůči nevyléčitelné nemoci

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zdá se vám představa, že by živá bytost byla odolná vůči nevyléčitelné nemoci, utopistická? Nemusí. Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a společnosti Biopharm vytvořili první geneticky upravenou domácí slepici odolnou vůči viru nevyléčitelné ptačí leukózy. Jmenuje se Zora, stejně jako pokusný opeřenec Járy Cimrmana.

Aviární neboli ptačí leukóza postihuje drůbež po celém světě. Spolehlivá léčba viru neexistuje, postižené chovy se likvidují, což způsobuje velké hospodářské ztráty. V posledních letech jsou drůbeží chovy v Číně a jihovýchodní Asii zasaženy novým typem nemoci, jedná se o takzvaný virus ALV-J. Ten se nedařilo doposud dostat pod kontrolu. Řešením by mohla být právě nová linie slepic, kterou výzkumníci vytvořili.

Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky pod vedením Jiřího Hejnara dlouhodobě studoval příčiny a zaměřil se na bílkovinné molekuly, přes které virus vstupuje do buněk. Zjistili, že pro citlivost k viru je zásadní jediná aminokyselina. Pomocí molekulárního nástroje CRISPR/Cas9 pak vyvinuli nový typ slepice.  Testy pak ukázaly, že geneticky upravení jedinci jsou zcela odolní vůči viru, zatímco jejich sourozenci s původní variantou vstupní bílkoviny viru podléhají téměř ve všech případech. Studii na konci ledna zveřejnil prestižní americký časopis PNAS.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.