Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli slepici odolnou vůči nevyléčitelné nemoci

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zdá se vám představa, že by živá bytost byla odolná vůči nevyléčitelné nemoci, utopistická? Nemusí. Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a společnosti Biopharm vytvořili první geneticky upravenou domácí slepici odolnou vůči viru nevyléčitelné ptačí leukózy. Jmenuje se Zora, stejně jako pokusný opeřenec Járy Cimrmana.

Aviární neboli ptačí leukóza postihuje drůbež po celém světě. Spolehlivá léčba viru neexistuje, postižené chovy se likvidují, což způsobuje velké hospodářské ztráty. V posledních letech jsou drůbeží chovy v Číně a jihovýchodní Asii zasaženy novým typem nemoci, jedná se o takzvaný virus ALV-J. Ten se nedařilo doposud dostat pod kontrolu. Řešením by mohla být právě nová linie slepic, kterou výzkumníci vytvořili.

Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky pod vedením Jiřího Hejnara dlouhodobě studoval příčiny a zaměřil se na bílkovinné molekuly, přes které virus vstupuje do buněk. Zjistili, že pro citlivost k viru je zásadní jediná aminokyselina. Pomocí molekulárního nástroje CRISPR/Cas9 pak vyvinuli nový typ slepice.  Testy pak ukázaly, že geneticky upravení jedinci jsou zcela odolní vůči viru, zatímco jejich sourozenci s původní variantou vstupní bílkoviny viru podléhají téměř ve všech případech. Studii na konci ledna zveřejnil prestižní americký časopis PNAS.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Stačí jedno gesto. Oběti domácího násilí mohou požádat o pomoc tímto nenápadným signálem

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…