Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli slepici odolnou vůči nevyléčitelné nemoci

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zdá se vám představa, že by živá bytost byla odolná vůči nevyléčitelné nemoci, utopistická? Nemusí. Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a společnosti Biopharm vytvořili první geneticky upravenou domácí slepici odolnou vůči viru nevyléčitelné ptačí leukózy. Jmenuje se Zora, stejně jako pokusný opeřenec Járy Cimrmana.

Aviární neboli ptačí leukóza postihuje drůbež po celém světě. Spolehlivá léčba viru neexistuje, postižené chovy se likvidují, což způsobuje velké hospodářské ztráty. V posledních letech jsou drůbeží chovy v Číně a jihovýchodní Asii zasaženy novým typem nemoci, jedná se o takzvaný virus ALV-J. Ten se nedařilo doposud dostat pod kontrolu. Řešením by mohla být právě nová linie slepic, kterou výzkumníci vytvořili.

Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky pod vedením Jiřího Hejnara dlouhodobě studoval příčiny a zaměřil se na bílkovinné molekuly, přes které virus vstupuje do buněk. Zjistili, že pro citlivost k viru je zásadní jediná aminokyselina. Pomocí molekulárního nástroje CRISPR/Cas9 pak vyvinuli nový typ slepice.  Testy pak ukázaly, že geneticky upravení jedinci jsou zcela odolní vůči viru, zatímco jejich sourozenci s původní variantou vstupní bílkoviny viru podléhají téměř ve všech případech. Studii na konci ledna zveřejnil prestižní americký časopis PNAS.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.