Čeští vědci vyvinuli slepici odolnou vůči nevyléčitelné nemoci

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zdá se vám představa, že by živá bytost byla odolná vůči nevyléčitelné nemoci, utopistická? Nemusí. Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a společnosti Biopharm vytvořili první geneticky upravenou domácí slepici odolnou vůči viru nevyléčitelné ptačí leukózy. Jmenuje se Zora, stejně jako pokusný opeřenec Járy Cimrmana.

Aviární neboli ptačí leukóza postihuje drůbež po celém světě. Spolehlivá léčba viru neexistuje, postižené chovy se likvidují, což způsobuje velké hospodářské ztráty. V posledních letech jsou drůbeží chovy v Číně a jihovýchodní Asii zasaženy novým typem nemoci, jedná se o takzvaný virus ALV-J. Ten se nedařilo doposud dostat pod kontrolu. Řešením by mohla být právě nová linie slepic, kterou výzkumníci vytvořili.

Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky pod vedením Jiřího Hejnara dlouhodobě studoval příčiny a zaměřil se na bílkovinné molekuly, přes které virus vstupuje do buněk. Zjistili, že pro citlivost k viru je zásadní jediná aminokyselina. Pomocí molekulárního nástroje CRISPR/Cas9 pak vyvinuli nový typ slepice.  Testy pak ukázaly, že geneticky upravení jedinci jsou zcela odolní vůči viru, zatímco jejich sourozenci s původní variantou vstupní bílkoviny viru podléhají téměř ve všech případech. Studii na konci ledna zveřejnil prestižní americký časopis PNAS.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.