Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli metodu, s níž lze zničit více rakovinných buněk

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Čeští vědci slaví další úspěch. Nalezli způsob, jak zničit rakovinnou buňku a současně pomocí toxické látky usmrtit i další nádorové buňky, které se nacházejí v jejím blízkém okolí. Povedlo se to vědcům z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří zkoumají molekulu nazývanou fibroblastový aktivační protein.

Vědci se dlouhodobě zabývají nádorovými onemocněními a jejich léčbou. V poslední době se soustředili na molekuly, které by mohly rakovinové bujení ukázat či ho vyléčit. Nakonec se zaměřili na molekulu fibroblastový aktivační protein, která se vyskytuje u vícero typů nádorů.

Vědci nyní umí zacílit a vpravit do rakovinné buňky toxickou látku. Po rozpadnutí buňky se toxická látka opět uvolní a napadne další rakovinné buňky, které se nacházejí poblíž. Tento objev, kdy je možné zničit i nádorové buňky v okolí, vzbudil velký ohlas ve vědeckých kruzích. Vědci nyní pracují na zlepšování procesu, aby mohl být objev patentován.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.