Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští studenti spustili projekt na sdílený odvoz dětí do škol

3 minuty radosti
Na fotografii zleva: Lucie Králová, Sebastián Štros, Anna Muchová, Tomáš Hrdlička, Kristýna Vlastníková; zdroj fotografie: archiv studentů

Kdo někdy zažil školní rána s dětmi, ví, že leckdy nejde o nic klidného. Vytípnutý budík, zpoždění, zapomenutá svačina… Když už se všichni naskládají do auta a zamíří ke škole, zdá se vyhráno. Jenže je tu další překážka – dojet včas, najít před začátkem vyučování volné parkovací místo a dítě bezpečně vyložit. Nebo ne?

Problematické situace ohledně odvozu dětí do škol si všimla i skupina studentů z gymnázia Nový PORG. Založila proto projekt na střídavé vození dětí do škol vícero rodiči téhož bydliště. „Chtěli jsme nejen pomoci životnímu prostředí, ale i nám lidem. Proto jsme se zaměřili na něco, co prožíváme každý den – jízdu autem a to, co nám vadí nejvíc, tedy ranní kolony. Kvůli nim musíme vstávat dřív a rodiče si poté přijdou spíš jako taxikáři,“ vysvětluje jedna ze zakládajících studentek Kristýna Vlastníková.

Prvním impulsem byla pro studenty mezinárodní soutěž MIT LaunchX, do níž se v rámci školy rozhodli zapojit. Pětice gymnazistů proto vytvořila projekt Vodvoz. Soutěž pro ně nemohla dopadnout lépe – stali se evropským vítězem, díky čemuž se později zúčastnili také celosvětového finále, odkud si odvezli cenné zkušenosti a podněty ke svému nápadu.

I ty poté zapracovávali, aby vytvořili finální verzi chystané aplikace. „Prvotní nápad jsme zkoušeli u nás na škole a ptali jsme se rodičů na jejich názor. Z této zpětné vazby jsme se poučili a poté nás čekalo to nejtěžší – sestavit samotnou aplikaci, kterou jsme chtěli vytvořit co nejlépe na základě získaného feedbacku,“ vzpomíná Vlastníková.

Aplikace už nyní funguje. Zapojený rodič do ní zadá potřebné informace jako bydliště, počet dětí nebo volná místa v autě. Poté je spárován s jiným rodičem, se kterým už se společně domluví, kdo může jezdit ve které dny. Prozatím je aplikace v provozu právě na gymnáziu Nový PORG, spolupráce je domluvená i s dalšími školami. Zájemci o aplikaci se k ní mohou dostat jen skrze jednotlivé školy, které fungování zaštiťují a s rodiči sdílejí specifickou url adresu. To zabraňuje tomu, aby se do aplikace dostal někdo cizí.

Související články

Inspirace

Chlapcův nápad může zachraňovat děti v přehřátých autech

Společnost

Řidiči si pomáhají. Nová česká aplikace zachraňuje životy

Inspirace

Nadšenec vydává originální neučebnici fyziky

Inspirace

Školáci v Krkonoších pomáhali zachraňovat vzácné rostliny

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.