Výzkumníci z České zemědělské univerzity (ČZU) vyvinuli aplikační drony a modulární nosiče primárně za účelem kultivace ploch po nuceném kácení lesů napadených kůrovcem. Nyní má o tato zařízení zájem i ministerstvo obrany. Zařízení by mohlo pomoci i s hledáním min, uvedly Novinky.
Pásový robot UniThor je odvozený od lesnického ForesThoru, dá se používat jak k nové výsadbě, tak k mulčování nebo postřikům. Tím však jeho využití nekončí. Zástupce ministerstva obrany zaujala jeho schopnost pohybovat se v obtížném terénu, protože má vysokou průchodnost. Nosnost se pohybuje mezi 350 až 400 kilogramy. „Vyvinuli jsme speciální podvozek pro pásový dron UniThor, který by mohl sloužit jako nosič senzorů a čidel pro zjišťování minových polí na Ukrajině. Na Ukrajině je mnoho prostor zaminovaných,“ uvedl inženýr Petr Hnízdil z pracoviště ČZU Prolab.
Právě Prolab vyvinul aplikační drony Agronaut, které jsou určené pro cílenou aplikací různých postřiků na místech, kde jsou skutečně potřeba, v duchu precizního zemědělství. I toto zařízení by našlo využití v armádě. Uzpůsobený DistribuThor by mohl shazovat munici, přičemž by měl létat v operační výšce 400 metrů, kde není lidským okem viditelný.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…