Anglie věnovala 46 milionů liber na zničení nášlapných min ve světě

Zdroj fotografie: maginternational.org

Anglická vláda se rozhodla bojovat s výskytem nášlapných min v terénu. Na jejich likvidaci uvolnila ze svého rozpočtu 46 milionů liber (přibližně 1,3 miliardy korun). Podle předpokladů Oddělení pro mezinárodní rozvoj Velké Británie z toho bude mít užitek více než 800 tisíc lidí, kteří žijí v zemích zasažených konfliktem.

Projekt zaštítí čtyři organizace. Svou činností nejenže zachrání životy, ale podpoří i ekonomický rozvoj ve formě místního rozvoje i vzniku nových pracovních míst. „V dnešní době je jeden člověk za hodinu zabit či zraněn nášlapnou minou či nevybuchlou bombou. Polovina z trpících jsou děti,“ uvedla ředitelka mezinárodní humanitární organizace MAG Jane Cocking. „Peníze nám pomohou zbavit se min v oblastech, které byly zasaženy válečným konfliktem. Díky tomu může být část země navrácena místním obyvatelům, čímž se zvýší kvalita jejich života a bezpečný přístup ke vzdělávání a lékařské pomoci.“

Z peněz bude podpořeno několik projektů – likvidace nášlapných min a osvěta týkající se rizik výskytu min. Odborníci budou zasahovat především v Angole, Kambodži, Somálsku, Zimbabwe, Myanmaru, Jižním Súdánu, Laosu a Vietnamu. Během tří let tak podle plánu z plochy o rozloze 150 čtverečních kilometrů zmizí veškeré miny. Zasadí se o to především čtyři organizace – mezinárodní humanitární organizace MAG, nadace Halo, norská organizace Pomoc lidem a Ženevské mezinárodní centrum pro humanitární odminování.

Zdroj: maginternational.org

Autor článku