Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští lékaři patří mezi světovou špičku. Pacientům po mozkových příhodách poskytují nadstandardní péči

Foto: Nemocnice Jihlava

Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění ESO Angels Awards. Tím se pyšní jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Pacientům po cévních mozkových příhodách se tak v Jihlavě dostane péče srovnatelné s vyhlášenými světovými zdravotními středisky.

Cena je udělována na základě pečlivě sledovaných ukazatelů, přičemž má několik stupňů – zlatý, platinový a diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak uvedl primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a odborná práce zdravotníků. „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření,” popsal Škoda. Zdravotníci zaznamenávají také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám, nebo vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí.

Ocenění podle primáře znamená, že jsou diagnostické a léčebné postupy na Vysočině srovnatelné se světovou špičkou. „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi, jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy,“ dodal Škoda. V jihlavské nemocnici je přitom s cévní mozkovou příhodou ošetřeno zhruba 500 pacientů ročně.

Zdroj: Nemocnice Jihlava

Související články

Zaručeně zlepší den

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…