Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští lékaři patří mezi světovou špičku. Pacientům po mozkových příhodách poskytují nadstandardní péči

Foto: Nemocnice Jihlava

Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění ESO Angels Awards. Tím se pyšní jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Pacientům po cévních mozkových příhodách se tak v Jihlavě dostane péče srovnatelné s vyhlášenými světovými zdravotními středisky.

Cena je udělována na základě pečlivě sledovaných ukazatelů, přičemž má několik stupňů – zlatý, platinový a diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak uvedl primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a odborná práce zdravotníků. „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření,” popsal Škoda. Zdravotníci zaznamenávají také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám, nebo vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí.

Ocenění podle primáře znamená, že jsou diagnostické a léčebné postupy na Vysočině srovnatelné se světovou špičkou. „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi, jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy,“ dodal Škoda. V jihlavské nemocnici je přitom s cévní mozkovou příhodou ošetřeno zhruba 500 pacientů ročně.

Zdroj: Nemocnice Jihlava

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…