Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští lékaři patří mezi světovou špičku. Pacientům po mozkových příhodách poskytují nadstandardní péči

Foto: Nemocnice Jihlava

Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění ESO Angels Awards. Tím se pyšní jen několik desítek špičkových nemocnic v Evropě. Pacientům po cévních mozkových příhodách se tak v Jihlavě dostane péče srovnatelné s vyhlášenými světovými zdravotními středisky.

Cena je udělována na základě pečlivě sledovaných ukazatelů, přičemž má několik stupňů – zlatý, platinový a diamantový, na který právě iktové centrum jihlavské nemocnice dosáhlo. Jak uvedl primář neurologického oddělení Ondřej Škoda, za úspěchem stojí především pečlivá a odborná práce zdravotníků. „Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření,” popsal Škoda. Zdravotníci zaznamenávají také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám, nebo vyšetření poruch polykání, kterými pacienti po iktu často trpí.

Ocenění podle primáře znamená, že jsou diagnostické a léčebné postupy na Vysočině srovnatelné se světovou špičkou. „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi, jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy. Je potřeba také říct, že obecně úroveň českých iktových center je vysoká ve srovnání se zbytkem Evropy,“ dodal Škoda. V jihlavské nemocnici je přitom s cévní mozkovou příhodou ošetřeno zhruba 500 pacientů ročně.

Zdroj: Nemocnice Jihlava

Související články

Zaručeně zlepší den

Blíží se konec palmového oleje? Vědci našli zdravější a zelenější alternativu

Jak pomáhá AfaSlovník lidem s afázií, ale i jinými poruchami řeči

Vědci našli způsob, jak znovu použít jednorázové roušky

Vědci konečně znají genetickou příčinu lupusu. Objev umožní vývoj účinné léčby

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …