Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští a němečtí studenti společně zachraňují barokní mobiliář

Zdroj: facebooková stránka projektu Tschechisch-deutsches Restaurierungsprojekt Maria Himmelfahrt Kirche, Brünn

Přes čtrnáct tisíc hodin si letos odpracuje asi čtyřicítka českých a německých studentů při opravách barokního mobiliáře v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Při unikátní mezinárodní spolupráci se na dobré věci podílí žáci z Vyšší odborné školy Brno a mnichovského Goering Institutu. S opravami začali studenti na začátku října a končit by měli až na konci příštího roku.

Téměř 400 tisíc eur, tedy asi 10 milionů korun. Taková je hodnota práce, kterou jen letos odvedou čeští a němečtí studenti i pedagogové při restaurování mobiliáře z poloviny 18. století. Jedinečnou mezinárodní spolupráci Vyšší odborné školy Brno a mnichovského Goering Institutu podpořilo dotací 1,3 milionu korun německé ministerstvo kultury a téměř stejnou částkou evropský program Erasmus+.

„Pro české i německé studenty je to velká příležitost. Zapojit se do tak velkého projektu už se jim ani v budoucí praxi nemusí podařit, navíc mají možnost získat mezinárodní zkušenost a porovnat, jakým způsobem pracují němečtí kolegové. Je to velká škola pro všechny,“ vysvětlil manažer projektu Petr Polášek. Studenty nyní čekají restaurátorské práce na mobiliáři, který byl poškozen dřevokazným hmyzem a houbami. Žáci například odstraní přemalby z předchozích zásahů, doplní chybějící prvky řezeb či vyretušují polychromii a zlacení.

Dvouletý mezinárodní projekt, jehož součástí jsou čtyři čtrnáctidenní pracovní návštěvy německého Goering Institutu, je jediný svého druhu v Česku. Němečtí kolegové nedávno strávili v Brně dva týdny a zpátky se vrátí příští rok v červnu a v září. Rekonstrukci mobiliáře se ale budou čeští studenti věnovat nadále i mezi těmito workshopy. Práce na opravách by měly skončit v závěru roku 2016.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.