Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští a němečtí studenti společně zachraňují barokní mobiliář

Zdroj: facebooková stránka projektu Tschechisch-deutsches Restaurierungsprojekt Maria Himmelfahrt Kirche, Brünn

Přes čtrnáct tisíc hodin si letos odpracuje asi čtyřicítka českých a německých studentů při opravách barokního mobiliáře v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Při unikátní mezinárodní spolupráci se na dobré věci podílí žáci z Vyšší odborné školy Brno a mnichovského Goering Institutu. S opravami začali studenti na začátku října a končit by měli až na konci příštího roku.

Téměř 400 tisíc eur, tedy asi 10 milionů korun. Taková je hodnota práce, kterou jen letos odvedou čeští a němečtí studenti i pedagogové při restaurování mobiliáře z poloviny 18. století. Jedinečnou mezinárodní spolupráci Vyšší odborné školy Brno a mnichovského Goering Institutu podpořilo dotací 1,3 milionu korun německé ministerstvo kultury a téměř stejnou částkou evropský program Erasmus+.

„Pro české i německé studenty je to velká příležitost. Zapojit se do tak velkého projektu už se jim ani v budoucí praxi nemusí podařit, navíc mají možnost získat mezinárodní zkušenost a porovnat, jakým způsobem pracují němečtí kolegové. Je to velká škola pro všechny,“ vysvětlil manažer projektu Petr Polášek. Studenty nyní čekají restaurátorské práce na mobiliáři, který byl poškozen dřevokazným hmyzem a houbami. Žáci například odstraní přemalby z předchozích zásahů, doplní chybějící prvky řezeb či vyretušují polychromii a zlacení.

Dvouletý mezinárodní projekt, jehož součástí jsou čtyři čtrnáctidenní pracovní návštěvy německého Goering Institutu, je jediný svého druhu v Česku. Němečtí kolegové nedávno strávili v Brně dva týdny a zpátky se vrátí příští rok v červnu a v září. Rekonstrukci mobiliáře se ale budou čeští studenti věnovat nadále i mezi těmito workshopy. Práce na opravách by měly skončit v závěru roku 2016.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovní pozice jako produkty v e-shopu? Jobmapa.cz přináší inovativní hledání práce

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…