Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český úspěch na olympiádě robotů. Tým z ČVUT získal stříbro

2 minuty radosti
Foto: Fakulta elektrotechnická ČVUT

V neznámém prostředí identifikovat co nejvíc osob, telefonů a batohů či odhalit unikající plyn. Takový je úkol robotů, kteří se účastní mezinárodní soutěže DARPA Subterranean Challenge. V letošním ročníku se dařilo i českému týmu z Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se svým robotem obsadil druhé místo ve virtuální soutěži a následně se umístil na šesté příčce v závodu reálných robotů. Klání pořádá každoročně agentura amerického ministerstva obrany.

Soutěž softwarových řešení se konala v osmi podzemních virtuálních prostředích, která reprezentovala různé typy situací, jako je například zemětřesení či jiné nepříznivé podmínky. V nich se s veškerou dynamikou pohybovaly modely robotů, které v simulovaném prostředí plnily stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy. V klání reálných robotů pak musela sestava kolových, pásových, létajících a čtyřnohých záchranářských robotů prokázat svou schopnost v hledání objektů ve vápencovém dole, kde navíc nefungoval GPS signál.

Foto: Fakulta elektrotechnická ČVUT

Tým složený z více než třiceti studentů a vědců vystupoval pod jménem CTU-CRAS-NORLAB (Czech Technical University – Center for Robotics and Autonomous Systems – Northern Robotics Laboratory) a za svůj stříbrný výkon obdrželi jeho členové 500 tisíc dolarů, které použijí na další výzkum. „Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ řekl vedoucí týmu Tomáš Svoboda.

Zdroj: ČVUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…