Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češky pomáhají Polkám s potraty. Probojovaly se na seznam osobností roku

Česká iniciativa podporuje práva žen i za hranicemi. Zdroj fotografie: Facebook Ciocia Czesia

Nevládní organizace Balkan Investigative Reporting Network vydala seznam osobností roku 2020 ze střední a východní Evropy a ze zemí Balkánu. Podařilo se tam probojovat i české iniciativě Ciocia Czesia, která se snaží pomoci polským ženám, které si přejí ukončit těhotenství.

Cílem této skupiny je ženy informovat o potenciálních variantách provedení potratu v České republice. Mohou také pomoci tento zákrok zprostředkovat v některém zdravotnickém zařízení. Kontaktováno bylo zatím šedesát českých pracovišť. Podle organizace už některé vyjádřily ochotu spolupracovat.

Iniciativa vznikla v důsledku zhoršující se situace v Polsku. V říjnu tamní ústavní soud rozhodl, že ani ženy, které nosí vážně poškozený plod, nemají právo na potrat. Pro řadu Polek přitom může být varianta zákroku v České republice složitě dostupná kvůli financím. Iniciativa se proto pro chudší zájemkyně snaží vybrat peníze na podporu.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.