Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko získalo investice, které zvýší množství pracovních příležitostí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Čeští podnikatelé zatím získali z investičních projektů 108 miliard korun. Za poslední rok a půl uspěli v celkem 196 projektech. Menší a střední podniky také čerpají finance z dotačních projektů evropských fondů a prostředků na podporu podnikání.

Podnikatelé získají nejenom peníze pro své podnikání, ale současně spolu se získanými prostředky se zvýší i nabídka pracovních míst na trhu práce. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky by mohlo jít o více než 23 tisíc nových pracovních míst. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto nyní usiluje o zlepšování spolupráce s investory a zlepšování podmínek pro vstup nových.

Investoři směřují své finance především do datových center, služeb nebo leteckého průmyslu. Nejvíce investorů pochází z Německa, z USA, Nizozemí a Francie. Korejská republika zase umístí do České republiky největší objem investic a to ve výši 29 miliard korun. Nejlépe si stojí gumárenský a automobilový průmysl. V rámci regionů vykazuje nejvyšší investiční aktivitu Moravskoslezský kraj, kde vznikne v rámci 32 nových projektů za 17,7 miliardy korun více než 4 tisíce pracovních míst.

Podle údajů Českého statistického úřadu se za 4. čtvrtletí meziročně zvýšila zaměstnanost o 58,8 tisíc osob. Míra zaměstnanosti ve věkové skupině 15 až 64 let činila 70, 8 procent, což je nejvíce za posledních 23 let. Nejvíce lidí pracuje v sektoru průmyslu a služeb. Česká republika má ve srovnání s členy Evropské unie nejvyšší podíl podnikatelů. Ten činí 17,2 procent a představuje 871 tisíc podnikatelů.

Za poslední rok hlásí Česká republika míru nezaměstnanosti okolo 7 procent. Na začátku roku 2015 byla nezaměstnanost vyšší, pohybovala se okolo 7,7 procent, zatímco v posledních měsících roku 2015 klesla na 6,2 procent. Je to jedna z nejnižších úrovní nezaměstnanosti v Evropské unii hned za Německem. Do budoucnosti je možné, že se díky investicím počet pracovních příležitostí ještě zvýší.

Zdroj: businessinfo.cz, ČSÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.