Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko získalo investice, které zvýší množství pracovních příležitostí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Čeští podnikatelé zatím získali z investičních projektů 108 miliard korun. Za poslední rok a půl uspěli v celkem 196 projektech. Menší a střední podniky také čerpají finance z dotačních projektů evropských fondů a prostředků na podporu podnikání.

Podnikatelé získají nejenom peníze pro své podnikání, ale současně spolu se získanými prostředky se zvýší i nabídka pracovních míst na trhu práce. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky by mohlo jít o více než 23 tisíc nových pracovních míst. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto nyní usiluje o zlepšování spolupráce s investory a zlepšování podmínek pro vstup nových.

Investoři směřují své finance především do datových center, služeb nebo leteckého průmyslu. Nejvíce investorů pochází z Německa, z USA, Nizozemí a Francie. Korejská republika zase umístí do České republiky největší objem investic a to ve výši 29 miliard korun. Nejlépe si stojí gumárenský a automobilový průmysl. V rámci regionů vykazuje nejvyšší investiční aktivitu Moravskoslezský kraj, kde vznikne v rámci 32 nových projektů za 17,7 miliardy korun více než 4 tisíce pracovních míst.

Podle údajů Českého statistického úřadu se za 4. čtvrtletí meziročně zvýšila zaměstnanost o 58,8 tisíc osob. Míra zaměstnanosti ve věkové skupině 15 až 64 let činila 70, 8 procent, což je nejvíce za posledních 23 let. Nejvíce lidí pracuje v sektoru průmyslu a služeb. Česká republika má ve srovnání s členy Evropské unie nejvyšší podíl podnikatelů. Ten činí 17,2 procent a představuje 871 tisíc podnikatelů.

Za poslední rok hlásí Česká republika míru nezaměstnanosti okolo 7 procent. Na začátku roku 2015 byla nezaměstnanost vyšší, pohybovala se okolo 7,7 procent, zatímco v posledních měsících roku 2015 klesla na 6,2 procent. Je to jedna z nejnižších úrovní nezaměstnanosti v Evropské unii hned za Německem. Do budoucnosti je možné, že se díky investicím počet pracovních příležitostí ještě zvýší.

Zdroj: businessinfo.cz, ČSÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …