Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko přitahuje vědce z celého světa

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zatímco dříve vědci a další chytré hlavy z České republiky odcházeli za prací do zahraničí, dnes se karta obrací. Čím dál více do naší země přicházejí vědci především ze Španělska, Řecka a Itálie. Lákají je hlavně nová vědecká centra.

Vědci z celého světa si čím dál tím více vybírají Českou republiku jako cílovou destinaci pro své bádání. „V minulosti jste mozky vyváželi, nyní je i dovážíte,“ řekl pro Ekonom šéf pro výzkum a inovace Evropské komise Robert-Jan Smits. Vědci totiž nejsou vázáni jedním pracovištěm a jsou velmi mobilní. Jakmile vidí zajímavou příležitost, vydávají se jí vstříc.

Do České republiky přijíždějí badatelé například do výzkumného centra ELI, kde vytváří nejvýkonnější laser na světě. Lákají je také nové laboratoře a unikátní pracoviště dotované z financí Evropské unie. Češi investují do vědy každým rokem více peněz a výdaje se mají zvyšovat i v následujících letech.

Díky podpoře výzkumu může tak i malá země jako Česká republika uspět v mezinárodní konkurenci. „Česko má šanci konkurovat zbytku světa snad jen tím, že bude chytřejší a vytvoří znalostní ekonomiku,“ vysvětlil Smits. Konkurenceschopnosti lze podle něj dosáhnout jen tím, že vláda bude investovat do vědy a vytvoří prvotřídní vzdělávací systém. Podle zvyšujících se výdajů na vědu se to zatím velmi dobře daří.

Zdroj: Ekonom

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.