Zatímco dříve vědci a další chytré hlavy z České republiky odcházeli za prací do zahraničí, dnes se karta obrací. Čím dál více do naší země přicházejí vědci především ze Španělska, Řecka a Itálie. Lákají je hlavně nová vědecká centra.
Vědci z celého světa si čím dál tím více vybírají Českou republiku jako cílovou destinaci pro své bádání. „V minulosti jste mozky vyváželi, nyní je i dovážíte,“ řekl pro Ekonom šéf pro výzkum a inovace Evropské komise Robert-Jan Smits. Vědci totiž nejsou vázáni jedním pracovištěm a jsou velmi mobilní. Jakmile vidí zajímavou příležitost, vydávají se jí vstříc.
Do České republiky přijíždějí badatelé například do výzkumného centra ELI, kde vytváří nejvýkonnější laser na světě. Lákají je také nové laboratoře a unikátní pracoviště dotované z financí Evropské unie. Češi investují do vědy každým rokem více peněz a výdaje se mají zvyšovat i v následujících letech.
Díky podpoře výzkumu může tak i malá země jako Česká republika uspět v mezinárodní konkurenci. „Česko má šanci konkurovat zbytku světa snad jen tím, že bude chytřejší a vytvoří znalostní ekonomiku,“ vysvětlil Smits. Konkurenceschopnosti lze podle něj dosáhnout jen tím, že vláda bude investovat do vědy a vytvoří prvotřídní vzdělávací systém. Podle zvyšujících se výdajů na vědu se to zatím velmi dobře daří.
Zdroj: Ekonom
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…