Běloruští studenti, kteří do Česka utekli před režimem Alexandra Lukašenka, dostali od českého ministerstva školství stipendia za více než 16 milionů korun. V zimním semestru získalo finanční podporu ve studiu na 12 univerzitách 113 vysokoškoláků.
„Jedná se o studenty, kterým bylo studium na vysoké škole v Bělorusku znemožněno, nebo o ty, kteří se obávají ve studiu vzhledem k aktuální politické situaci pokračovat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Vláda podpoří Bělorusy, kteří nastoupí ke studiu do konce tohoto akademického roku, a to po celou dobu studia až do jeho absolvování.
Vysoké školy dostávají od ministerstva podporu 12 500 korun na studenta měsíčně. Pokud sem přijede v rámci krátkodobého pobytu, částka dosahuje výše 15 tisíc. Některé z vysokých škol pak z rozdílu mezi svými náklady a ministerskou částkou hradí studentům učebnice nebo jim pomáhají bezplatnými kurzy češtiny.
V minulém akademickém roce na českých vysokých školách podle Domu zahraniční spolupráce studovalo více než 900 studentů z Běloruska, což je nárůst o více jak desetinu oproti předchozímu roku a skoro dvakrát tolik než před deseti lety. Kvůli politickým represím a strachu o život i budoucnost odešlo do Česka přes sto vysokoškoláků. Nejvíce Bělorusů studuje na Karlově univerzitě, Západočeské univerzitě v Plzni nebo Technické univerzitě v Liberci.
S doučováním a adaptací na život u nás pomáhá také spolek 11 plus 1, který vedle podpory běloruských studentů vystupuje proti represím Lukašenkova režimu a tvrdým trestům pro 11 protestujících studentů a jejich profesorku. „Propojili jsme tak přibližně šedesát lidí napříč Českou republikou. Většina se doučuje češtinu, několik opakuje konkrétní předměty, jako je historie střední Evropy či lineární algebra,“ řekl Českému rozhlasu Petr Ťoupalík, vedoucí projektu a doktorand na Univerzitě Karlově.
Někteří z Bělorusů studujících na českých univerzitách se stále aktivně podílejí na snaze povzbudit občanskou společnost a volají po nových volbách. Posílají za pomoci svých rodin dopisy spolužákům a spolužačkám v trestaneckých koloniích, aby jim ukázali, že na ně nezapomněli a stále je podporují. „Třeba já mám tři kamarádky, které jsou ve vězení. Musí pracovat, šijí oblečení pro policii,“ popisuje pro iRozhlas jedna ze studentek Technické univerzity v Liberci původem z Běloruska.
Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím iRozhlasu, Domu zahraniční spolupráce a Českého rozhlasu Plus
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem
Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …