Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti středních škol v Karlovarském kraji mohou dosáhnout na stipendia

Zástupci Karlovarského kraje se rozhodli rozšířit seznam oborů, u kterých mohou studenti za určitých podmínek získat stipendia. K původním šestnácti profesím nyní přibyly další tři. Příspěvek tak mohou nově získat i studenti stavebnictví, technologie silikátů a aplikované chemie.

Stipendia v Karlovarském kraji fungují více než rok. Mají být nástrojem na oživení ustupujících, ale stále žádaných oborů, a současně také motivací studentů, aby svou přípravu na budoucí povolání pojali zodpovědně. Nejlepší studenti si tak mohou přijít až na 3500 korun za pololetí. V současné době se výčet oborů, mezi nimiž nechybí kuchaři, sklenáři, tesaři, zedníci nebo skláři, rozrostl o další tři. „K rozšíření seznamu o tyto tři obory jsme se rozhodli na základě požadavků, které přicházejí,“ informovala náměstkyně hejtmana Eva Valjentová.

Studenti mohou stipendium získat na základě dvou kritérií, která se posuzují nezávisle na sobě. Prvním je vzorná docházka do vyučování a dobré chování, druhým pak studijní průměr, který se liší podle ročníku a typu zakončení studia. Do průměru se nezapočítává známka z chování. Nesmí být ovšem zhoršená, jinak nárok žáka zaniká. Pokud student alespoň jedno kritérium (docházku nebo průměr) splňuje, má na dílčí příspěvek nárok. Finančně nejzajímavější je samozřejmě situace, když splňuje obě.

Krajský úřad doposud na motivačních odměnách pro studenty vyplatil 522 000 korun. Prozatím je však velmi složité hodnotit, jestli se podařilo původní záměr naplnit. Podstatné informace dorazí ve chvíli, kdy studenti své znalosti použijí v praxi, tedy u konkrétních zaměstnavatelů. Hejtman Josef Novotný by chtěl do celého procesu zapojit také zaměstnavatele, kteří by na stipendia přispívali. „Naše stipendia jsou pořád jen polovičním řešením. Pokud by se do nich zapojili i zaměstnavatelé, uzavřou s žáky smlouvy, budou si je víc hlídat a připravovat si je pro práci v podniku. Studenti zase na druhou stranu poznají tamní prostředí,“ uvedl hejtman Novotný. Zmiňovaná myšlenka má svou logiku, tak věřme, že se postupně rozšíří i do ostatních krajů.

 

idnes.cz, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …