Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko patří k nejmírumilovnějším zemím světa

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pokoj, klid a mír. Tak znějí jedny z důležitých hodnot naší země. Potvrdil to tzv. světový index míru, v němž se Česko umístilo na desáté pozici.

Žebříček porovnává 162 nezávislých států, v nichž žije 99,6 % světové populace. Kritérií je celkem třiadvacet, jde o ukazatele přítomnosti strachu nebo násilí. Patří mezi ně vnitřní i vnější konflikty, politická nestabilita, přístupnost zbraní nebo počet vězňů. Každému z nich se přisuzuje jiná důležitost.

Česku se letos podařilo dostat na desáté místo. V loňském roce bylo jedenácté, předloni čtrnácté. V rámci Evropy mu patří šestá příčka. Dopadlo tak lépe než Švédsko, Německo či Spojené království. Stupeň míru je v Česku podle žebříčku velmi vysoký. Totéž platí pro zhruba polovinu evropských zemí a pár mimoevropských.

Největší mír vládne podle indexu na Islandu. Následuje Dánsko, Rakousko, Nový Zéland a Švýcarsko. Na samém chvostu se naopak nachází Sýrie. Nejpokojnějším regionem je Evropa, a to především díky minimu vnitřních i vnějších konfliktů.

Autorem žebříčku je organizace Institute for Economics and Peace. Jde o nezávislý neziskový institut, který se zaměřuje na mír jako na měřítko lidského blahobytu a pokroku. Letos jde o jejich deváté vydání indexu.

Související články

Inspirace

Česko stále patří mezi nejmírumilovnější země světa

Společnost

Česko patří mezi nejmírumilovnější země světa

Společnost

České vánoční menu patří k nejzdravějším v Evropě

Byznys

Praha má podle CNN jedny z nejlepších vánočních trhů na světě

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.