Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko, nadechni se. Iniciativa pomáhá lidem s postcovidovým syndromem

Ilustrační foto: Pexels

Překonali onemocnění covid-19, ale stále nejsou úplně fit. Právě pro tyto lidi je zde platforma vyvinutá ve spolupráci Fakultní nemocnice Olomouc, České asociace proti chronickým respiračním onemocněním a Unie fyzioterapeutů ČR. Stránky poradí, jak se zbavit častého kašle, bolestí hlavy a zad nebo se konečně úplně nadechnout.

Martin Hanuliak strávil v posteli tři týdny, než se mohl vrátit alespoň k práci z domova. Nemoc se však podepsala na jeho fyzické kondici, která se zhoršila natolik, že nebyl schopen bez zastavení vyjít do druhého patra. Se zátěží proto začal postupně – chodí, cvičí jógu a pilates a jeho stav se zvolna zlepšuje. Právě postupnou zátěž odborníci doporučují pro hladký návrat do aktivního života s tím, že je nejvhodnější konzultovat vaše plány s ošetřujícím lékařem.

Pro pacienty jako Martin vznikla iniciativa Česko, nadechni se.Klade si za cíl poskytnout kvalitní informace lidem, kteří po prodělaném onemocnění mají stále zdravotní problémy a nevědí, jak a s kým je řešit. Chceme poskytnout místo, kde lidé najdou vše potřebné na jednom místě,“ říká garant projektu Daniel Mališ ze skupiny BTL, obchodující se zdravotnickou technikou. „Naší ambicí je usnadnit a zpříjemnit návrat do plnohodnotného života lidem, kterým momentálně postcovidový syndrom znemožňuje plně a svobodně se nadechnout,“ dodává.

Web představuje videoprůvodce dechovou terapií a rehabilitačními cviky pro posílení a protažení trupu a končetin. Najedete na něm i příručku, která detailněji rozebírá provedení a význam cviků pro návrat k pohybovým aktivitám, na něž byli pacienti zvyklí před onemocněním. Seznamuje také s přístrojovou terapií, která urychluje léčbu a pomáhá od bolesti či zánětů. Nejčastěji se používá laser a pulzní magnet. Postup ve videích popisují přímo lékaři, kteří tuto terapii provádějí. Vedle toho web nabízí seznam pracovišť specializovaných na rehabilitaci postcovidových pacientů včetně kontaktů pro objednání, jmen lékařů a přehledu poskytovaných služeb.

Zdroj: ceskonadechnise.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…