Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko, nadechni se. Iniciativa pomáhá lidem s postcovidovým syndromem

Ilustrační foto: Pexels

Překonali onemocnění covid-19, ale stále nejsou úplně fit. Právě pro tyto lidi je zde platforma vyvinutá ve spolupráci Fakultní nemocnice Olomouc, České asociace proti chronickým respiračním onemocněním a Unie fyzioterapeutů ČR. Stránky poradí, jak se zbavit častého kašle, bolestí hlavy a zad nebo se konečně úplně nadechnout.

Martin Hanuliak strávil v posteli tři týdny, než se mohl vrátit alespoň k práci z domova. Nemoc se však podepsala na jeho fyzické kondici, která se zhoršila natolik, že nebyl schopen bez zastavení vyjít do druhého patra. Se zátěží proto začal postupně – chodí, cvičí jógu a pilates a jeho stav se zvolna zlepšuje. Právě postupnou zátěž odborníci doporučují pro hladký návrat do aktivního života s tím, že je nejvhodnější konzultovat vaše plány s ošetřujícím lékařem.

Pro pacienty jako Martin vznikla iniciativa Česko, nadechni se.Klade si za cíl poskytnout kvalitní informace lidem, kteří po prodělaném onemocnění mají stále zdravotní problémy a nevědí, jak a s kým je řešit. Chceme poskytnout místo, kde lidé najdou vše potřebné na jednom místě,“ říká garant projektu Daniel Mališ ze skupiny BTL, obchodující se zdravotnickou technikou. „Naší ambicí je usnadnit a zpříjemnit návrat do plnohodnotného života lidem, kterým momentálně postcovidový syndrom znemožňuje plně a svobodně se nadechnout,“ dodává.

Web představuje videoprůvodce dechovou terapií a rehabilitačními cviky pro posílení a protažení trupu a končetin. Najedete na něm i příručku, která detailněji rozebírá provedení a význam cviků pro návrat k pohybovým aktivitám, na něž byli pacienti zvyklí před onemocněním. Seznamuje také s přístrojovou terapií, která urychluje léčbu a pomáhá od bolesti či zánětů. Nejčastěji se používá laser a pulzní magnet. Postup ve videích popisují přímo lékaři, kteří tuto terapii provádějí. Vedle toho web nabízí seznam pracovišť specializovaných na rehabilitaci postcovidových pacientů včetně kontaktů pro objednání, jmen lékařů a přehledu poskytovaných služeb.

Zdroj: ceskonadechnise.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…