Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Zdroj: Media:list s.r.o.

Česko se může pyšnit novým zápisem do Guinnessovy knihy rekordů. Postaral se o něj Svět medúz na pražském Pankráci, konkrétně zdejší kulovité akvárium, které se pyšní titulem největšího akvária svého druhu na světě. Ve středu 22. června proběhlo slavností zapsání do proslulé knihy rekordů za přítomnosti komisařky z Guinness World Record. O pozitivní novince informoval Svět medúz.

Akvárium ve tvaru koule získalo zápis do knihy rekordů jako vůbec největší na světě. Žijí v něm vzácné medúzy, pro které jsou kulovitá akvária nejvhodnější, protože neumějí plavat a ve vodě jen levitují. Nevšední tvar akvária má i však svá úskalí – podle personálu je údržba i filtrace vody velmi náročná. A není divu, skleněná nádoba totiž pojme neuvěřitelných 1 653 litrů vody.  

Svět medúz však nabízí svým návštěvníkům ještě více. Ve 36 akváriích zde můžete pozorovat až 42 druhů medúz. Unikátní podívaná je dostupná pouze na 15 místech světa, péče o tyto úžasné živočichy totiž není vůbec snadná. „Medúzy jsou velmi citlivé na kvalitu, teplotu i slanost vody, protože jsou samy z 98 % tvořeny právě vodou. To je poměrně výzva, když je chcete chovat v nepřírodních podmínkách,“ vysvětluje Jiří Remsa, výkonný ředitel Světa medúz.

Největší kulovité akvárium světa si mohou návštěvníci prohlédnout na Pankráci. Zdroj: Media:list s.r.o.

Podle Jiřího Remsy je zápis do Guinnessovy knihy rekordů potvrzením unikátnosti akvarijního komplexu, který je výjimečný nejen v Evropě, ale i ve světě. Navíc se jedná pravděpodobně o jedinou expozici takto vzácných mořských živočichů ve vnitrozemském státu.

Zdroj: Svět medúz

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Seznamte se s nečekaným objevem. Je jím rekordní hvězda

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…