Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Zdroj: Media:list s.r.o.

Česko se může pyšnit novým zápisem do Guinnessovy knihy rekordů. Postaral se o něj Svět medúz na pražském Pankráci, konkrétně zdejší kulovité akvárium, které se pyšní titulem největšího akvária svého druhu na světě. Ve středu 22. června proběhlo slavností zapsání do proslulé knihy rekordů za přítomnosti komisařky z Guinness World Record. O pozitivní novince informoval Svět medúz.

Akvárium ve tvaru koule získalo zápis do knihy rekordů jako vůbec největší na světě. Žijí v něm vzácné medúzy, pro které jsou kulovitá akvária nejvhodnější, protože neumějí plavat a ve vodě jen levitují. Nevšední tvar akvária má i však svá úskalí – podle personálu je údržba i filtrace vody velmi náročná. A není divu, skleněná nádoba totiž pojme neuvěřitelných 1 653 litrů vody.  

Svět medúz však nabízí svým návštěvníkům ještě více. Ve 36 akváriích zde můžete pozorovat až 42 druhů medúz. Unikátní podívaná je dostupná pouze na 15 místech světa, péče o tyto úžasné živočichy totiž není vůbec snadná. „Medúzy jsou velmi citlivé na kvalitu, teplotu i slanost vody, protože jsou samy z 98 % tvořeny právě vodou. To je poměrně výzva, když je chcete chovat v nepřírodních podmínkách,“ vysvětluje Jiří Remsa, výkonný ředitel Světa medúz.

Největší kulovité akvárium světa si mohou návštěvníci prohlédnout na Pankráci. Zdroj: Media:list s.r.o.

Podle Jiřího Remsy je zápis do Guinnessovy knihy rekordů potvrzením unikátnosti akvarijního komplexu, který je výjimečný nejen v Evropě, ale i ve světě. Navíc se jedná pravděpodobně o jedinou expozici takto vzácných mořských živočichů ve vnitrozemském státu.

Zdroj: Svět medúz

Související články

Zaručeně zlepší den

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…