Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má první Kulturní stezku Rady Evropy. Připomíná dědictví slovanských věrozvěstů

Cyrilometodějská stezka získala titul Kulturní stezka Rady Evropy. Foto: Zlínský kraj

Kulturní stezka po stopách Cyrila a Metoděje a jejich žáků popisuje příběh slovanské kulturní identity, který se začal psát už v 9. století. Trasa vznikla pod taktovkou Zlínského kraje a do seznamu Kulturních stezek Rady Evropy se zapsala nejen jako první v Česku, ale také jako první se zaměřením na slovanské kulturní dědictví.  

Na stezce, kterou tvoří značené trasy, historické, kulturní a jiné památky, tematické akce a vzdělávací programy, si najde každý to své. Ať už chce poznávat původní, slovanskou kulturu, nacházet místo pro odpočinek, nebo aktivně trávit volný čas,“ uvedl zlínský zastupitel Lubomír Traub, který si od titulu slibuje zvýšení zájmu veřejnosti o příběh soluňských bratrů.

Kulturní stezky Rady Evropy obvykle vedou skrz více lokalit, které pojí určité téma či příběh. Ocenění proto získala celá partnerská síť pod vedením Zlínského kraje nazvaná jako Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Tu tvoří sdružení celkem šesti zemí, mezi něž kromě Česka patří také Slovensko, Řecko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko. Dohromady tak mají značené cyrilometodějské stezky více než 750 kilometrů a vedou přes nejvýznamnější místa spjatá s velkomoravskou nebo cyrilometodějskou tradicí. Celá trasa je ke zhlédnutí na webových stránkách projektu cyril-methodius.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…