Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má nejnižší schodek státního rozpočtu od finanční krize v roce 2008

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října 2015 schodkem ve výši 29,1 miliardy korun. Oproti stejnému období v loňském roce je tedy výsledek lepší o 16,3 miliardy korun. Ke konci měsíce října dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 997,2 miliardy korun, celkové výdaje 1 026,3 miliardy korun.

Podle ministerstva financí jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci října od roku 2008, kdy na světových trzích vypukla finanční krize. Ten potvrzuje současné ekonomické prognózy ohledně zrychleného tempa růstu ekonomiky České republiky a současně i lepší práci finanční a celní zprávy. Ze zemí Evropské unie má Česká republika nejvyšší tempo růstu hned po Irsku, podle odhadů Evropské komise poroste HDP Česka letos o 4,3 procenta.

I přes řadu legislativních změn jsou daňové příjmy na úrovni veřejných rozpočtů vyšší o 24,3 miliardy korun. Z příjmů právnických osob získá stát navíc 8 miliard korun, v současnosti dosáhla výše daně z příjmů právnických osob 78, 6 miliardy korun. Podle prognóz budou na konci roku vyšší i příjmy obcí a regionů.

Díky současnému oživení české ekonomiky je vyšší zaměstnanost, současně došlo k růstu mezd a platů, což má za následek vyšší finanční objem pojistného na sociální zabezpečení. To se zatím zvýšilo o 17, 6 miliard korun.

Státní rozpočet České republiky je plán hospodaření. Schvaluje ho Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky prostřednictvím zákona, jehož návrh podává Ministerstvo financí a schvaluje vláda. Příjmy do rozpočtu plynou z přímě daně zdaňující majetek nebo příjem osoby, z daně nepřímé zdaňující prodej zboží nebo služeb, ze sociálního pojištění, evropských fondů a jiných zdrojů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…