Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má nejnižší schodek státního rozpočtu od finanční krize v roce 2008

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci října 2015 schodkem ve výši 29,1 miliardy korun. Oproti stejnému období v loňském roce je tedy výsledek lepší o 16,3 miliardy korun. Ke konci měsíce října dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 997,2 miliardy korun, celkové výdaje 1 026,3 miliardy korun.

Podle ministerstva financí jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci října od roku 2008, kdy na světových trzích vypukla finanční krize. Ten potvrzuje současné ekonomické prognózy ohledně zrychleného tempa růstu ekonomiky České republiky a současně i lepší práci finanční a celní zprávy. Ze zemí Evropské unie má Česká republika nejvyšší tempo růstu hned po Irsku, podle odhadů Evropské komise poroste HDP Česka letos o 4,3 procenta.

I přes řadu legislativních změn jsou daňové příjmy na úrovni veřejných rozpočtů vyšší o 24,3 miliardy korun. Z příjmů právnických osob získá stát navíc 8 miliard korun, v současnosti dosáhla výše daně z příjmů právnických osob 78, 6 miliardy korun. Podle prognóz budou na konci roku vyšší i příjmy obcí a regionů.

Díky současnému oživení české ekonomiky je vyšší zaměstnanost, současně došlo k růstu mezd a platů, což má za následek vyšší finanční objem pojistného na sociální zabezpečení. To se zatím zvýšilo o 17, 6 miliard korun.

Státní rozpočet České republiky je plán hospodaření. Schvaluje ho Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky prostřednictvím zákona, jehož návrh podává Ministerstvo financí a schvaluje vláda. Příjmy do rozpočtu plynou z přímě daně zdaňující majetek nebo příjem osoby, z daně nepřímé zdaňující prodej zboží nebo služeb, ze sociálního pojištění, evropských fondů a jiných zdrojů.

Související články

Byznys

Státní zaměstnanci si přilepší o 3,5%. Čeká zlepšení i hasiče a policisty?

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.