Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vlakem se v Česku dostanete téměř kamkoliv. Platí to doslovně – toto tvrzení se týká i zapadlých obcí. Česko má nejhustší železniční síť ze zemí Evropské unie. Informoval o tom server Ekolist.

Celkově se Česká republika v indexu zaměřeném na úroveň infrastruktury a digitalizace umístila na 12. místě z 27 zemí EU. Zatímco ve vlakové dopravě jsme králové, kvalita silnic nám hodnocení o něco snížila. „Příčinou jsou především kvalita silnic, relativně nízké pokrytí vysokorychlostním internetem a nízká úroveň digitalizace státní správy. Česko ale naopak v rámci EU patří k těm zemím, které do dopravy investují nejvyšší podíl svého HDP a které mají nejhustší železniční síť,“ uvedl Milan Mařík z analytického projektu Evropa v datech.

V Česku připadá na tisíc čtverečních kilometrů 121,25 kilometru železnic, zatímco ve druhé Belgii je to 118,15 kilometru a v třetím Německu 107 kilometrů. Zároveň jsme předvedli, že se nebojíme do dopravy investovat nemalé částky. V podílu výdajů na dopravu jsme se umístili mezi nejlepšími. Česko na ni ročně vynaloží 3,6 procenta HDP, což je třetí nejvyšší hodnota v EU. Vyplývá to z Indexu prosperity Česka, společného projektu České spořitelny a iniciativy Evropa v datech

Zdroj: Ekolist, Index prosperity Česka

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…