Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko přes víkend znatelně prokouklo. Do úklidu se zapojily desítky tisíc dobrovolníků

V tzv. pytlomatech si mohou dobrovolníci vyzvednout pytle na sběr odpadu. Foto: Ukliďme Česko

Oblíbenou akci Ukliďme Česko nezastavila ani pandemie. Během uplynulého víkendu se jí kromě dobrovolníků zúčastnily i známé osobnosti. Přesto, že se neuklízelo hromadně jako v předchozích letech, výsledky jsou ohromující.

Nemáme k dispozici tak přesná čísla, jak bývalo zvykem při minulých ročnících, neboť úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně, a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti využili takzvaných pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu,“ přiblížil průběh akce Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. „Podle počtu rozeslaných pytlů, kterých bylo 45 tisíc, a informací od zřizovatelů pytlomatů, kteří mnohde museli pytle doplňovat pro velký zájem, odhadujeme počet účastníků na 40 až 50 tisíc,” dodal.

Ke klasickým úlovkům letos mezi sesbíranými odpadky přibyly i použité roušky a jednorázové rukavice. K nejčastějším nálezům patří plastové sáčky, nejrůznější obaly od svačin a nápojů, na řadě míst i pneumatiky. Dobrovolníci v Lednici objevili dokonce část bagru, varnou konvici nebo třeba koberec. Účastníci úklidů, kteří nalezli kuriózní odpadky, se mohou svými nálezy pochlubit a zúčastnit se tradiční fotosoutěže.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…