Česko bohatne. Čím dál více domácností nemá problém vyjít s příjmy

Zdroj fotografie: Pexels

Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo. Podíl lidí, kteří uvádějí, že vychází se současným příjmem domácnosti snadno, je nejvyšší od roku 1990. Na nejnižší úroveň se naopak dostaly negativní odpovědi ohledně hospodaření domácnosti.

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která prováděla průzkum mezi tisícovkou lidí. Podle jejího zjištění spíše obtížně vychází s příjmem rodiny 34 procent Čechů a 13 procent obtížně, zatímco 53 procentům lidí to nečiní žádné problémy. V porovnání s rokem 2016 se výsledky v případě pozitivního hodnocení zlepšily o devět procentních bodů. O čtyři body se také snížil podíl lidí, kteří zmiňovali jisté obtíže s hospodařením domácnosti. Počet lidí, pro které je obtížné vyjít s příjmem, se snížil dokonce o pět bodů.

Podle zjištění průzkumu největší nápor na ekonomiku domácností byl na počátku devadesátých let minulého století po deregulaci cen. „Ekonomická krize po roce 2008 se v hodnocení příjmové situace domácnosti tak výrazně neprojevila. Od roku 2014 sledujeme zlepšování pohledu na příjmovou situaci domácnosti,“ uvedl STEM. Proti roku 2013 se podíl lidí, kteří s příjmem v domácnosti vychází snadno, zvýšil o 21 procentních bodů.

Zdroj: Česká televize

Autor článku